Na Majdanu bojuje také Pianista Extremista

Kyjev - Maskovaní demonstranti jsou symbolem protivládních protestů v Kyjevě. Jeden z nich se ohání jinou zbraní, než jsou běžné tyče, totiž hrou na klavír. Chce ukázat, že na barikádách stojí normální a vzdělaní lidé. Mladý muž v černém oděvu ve vojenském stylu a lyžařské kukle si zvolil přezdívku Pianista Extremista.

Video Na Majdanu hraje Pianista Extremista
video

Na Majdanu hraje Pianista Extremista

Přezdívka i vojenský zevnějšek jsou prý ironií na adresu ukrajinských úřadů, které označují demonstranty požadující těsnější vztahy s Evropskou unií za extremisty. „Říkají, že jsme extremisté a zločinci, ale není tomu tak. Lidé jsou zde z vlastenectví, ne kvůli penězům nebo násilí,“ tvrdí maskovaný muzikant.

  • „Myslel jsem si, že to, co dělám, většina lidí nepotřebuje. Je tu spousta hudebníků. Ale když zahraji, oni se nejenom zastavují a děkují mi, ale říkají spoustu vřelých slov o tom, že je to velmi podporuje a dává novou sílu. To je má hlavní funkce. Musím hrát, hrát a hrát pro lidi, dokud nezvítězíme,“ říká Pianista Extremista.

Hudba je podle něj příjemnou změnou oproti bušení do sudů, které dosud tvořilo zvučný doprovod k protestům na náměstí Nezávislosti, všeobecně známém jako Majdan. Již více než dva měsíce zde trvají protesty proti krokům prezidenta Viktora Janukovyče, který mimo jiné odmítl podepsat připravené dohody s Evropskou unií a dal přednost Rusku.

Chceme evropskou budoucnost

„Hudba lidem pomáhá a pozvedá jim morálku,“ vysvětluje anonymní umělec, zatímco hraje na otřískané piano pomalované ukrajinskými barvami skladbu současného italského autora Ludovika Einaudiho. „Moje hudba ukazuje, že lidé tady jsou normální, vzdělaní lidé.“

„Chceme lepší, totiž evropskou, budoucnost pro Ukrajinu,“ shrnuje své cíle. Tvář zatím ukázat nechce, pouze prozradil, že studoval na hudební škole a je mu přes dvacet let. „Lidé mizí každý den. Proto nechci ukazovat svoji tvář. Víte, jaké teď máme zákony.“