Dvě nejznámější (ex?)členky Pussy Riot vystoupily v USA

New York/Moskva - K propuštění protivládních demonstrantů vězněných v Rusku a k odchodu prezidenta Vladimira Putina vyzvaly ve středu na koncertě v New Yorku členky ruské punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová. Bylo to jejich první veřejné vystoupení v USA. V Moskvě mezitím zbytek skupiny oznámil, že obě dívky už členkami Pussy Riot nejsou, protože se vzdálily jejich cílům.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Evan Agostini/Invision

„Neodpustíme a nezapomeneme, jak režim zachází s našimi spoluobčany. Žádáme svobodné Rusko, Rusko bez Putina,“ prohlásila Tolokonnikovová na koncertě pořádaném na podporu lidských práv mezinárodní organizací Amnesty International. Ruské aktivistky, které se nedávno dostaly z vězení po prezidentské amnestii, na pódium brooklynské haly uvedla popová hvězda Madonna. Ta si pro změnu rýpla do Ameriky, která podle ní sice není perfektní, ale stále ještě umožňuje lidem, aby si na veřejnosti říkali, co chtějí, a nebyli za to trestáni.

Aljochinová a Tolokonnikovová na koncertě upozornily na osud osmi zadržovaných ruských demonstrantů, kteří byli obviněni z porušování veřejného pořádku během protestů proti Putinovi v roce 2012 a mají tento měsíc vyslechnout rozsudek.

Několik členek Pussy Riot bylo uvězněno v roce 2012 za výtržnosti v pravoslavném moskevském chrámu, kde zazpívaly punkovou modlitbu proti Putinovi. Dvouletý trest pro mladé ženy vyvolal ve světě rozhořčení a k jejich osvobození vyzývaly světoznámé osobnosti, včetně Madonny. Na tiskové konferenci po koncertě v New Yorku Aljochinová řekla, že ani v nejmenším tohoto vystoupení nelituje a že hodlá nadále žít v Rusku.

V USA plánují aktivistky navštívit věznice a setkat se s nevládními organizacemi, aby získaly představu o tom, jak by se daly zlepšit podmínky v ruských vězeních. Členky Pussy Riot byly již na obdobné návštěvě v Nizozemsku, kde prohlásily, že si nedokážou představit, že by ruské káznice mohly někdy vypadat jako ty nizozemské.

Video Telefonát Martina Řezníčka
video

Telefonát Martina Řezníčka

Telefonát Martina Řezníčka

13:40 6.2.

Martin Řezníček k vystoupení Pussy Riot v USA

Aljochinová a Tolokonnikovová už prý nejsou členkami Pussy Riot

Šestice anonymních členek Pussy Riot mezitím na blogu skupiny oznámila, že Aljochinová a Tolokonnikovová se cílům punkové skupiny vzdálily natolik, že už členkami Pussy Riot nejsou. Skupina vítá jejich propuštění z věznice a oceňuje jejich boj proti režimu, praví se v prohlášení. Aljochinová a Tolokonnikovová ale údajně odmítají kontakt s ostatními rockerkami a radikální program Pussy Riot je jim cizí.

Vystoupení obou dívek v New Yorku prý skupina Pussy Riot sleduje s rozhořčením, protože punkerky nikdy neúčinkují v legálních koncertech s vysokým vstupným. Programem Pussy Riot zůstává radikální feminismus a protikapitalistická ideologie. Image bojovnic za lidská práva poslušných zákonů škodí pověsti skupiny, stojí v prohlášení, jehož autorky se podepsaly přezdívkami Kot, Garadža, Fara, Šajba, Serafima a Šumacher.