Mučený Bulatov: Musel jsem se označit za amerického špiona

Vilnius - Ukrajinský opoziční aktivista Dmytro Bulatov popsal své věznitele jako „profesionály“. Během osmi dnů, co ho neznámí muži mučili, prý byl donucen před kamerou přiznat špionáž pro Spojené státy. Údajně musel prohlásit, že verboval lidi do protivládních protestů za peníze amerického velvyslanectví. Bulatov se v současné době léčí v Litvě.

Zdroj: ČTK/AP Photo Autor: Mindaugas Kulbis

Bulatova koncem ledna unesli neznámí pachatelé. Mimo jiné se ho pokoušeli ukřižovat a uříznout mu ucho. Bulatov se nakonec musel před kamerami označit za amerického špiona. Nic jiného mu nezbylo – chtěl si zachránit život. „Přinutili mě postavit se před kameru a vypovědět, že jsem bral peníze od amerického velvyslanectví a sháněl lidi do opozičních demonstrací,“ řekl novinářům.

Když svým únoscům unikl, využil muž nabídky k léčení ve Vilniusu. Litevští lékaři potvrdili, že jeho tělo nese zjevné známky dlouhodobého mučení a krutého zacházení. „Musel jsem lhát, aby mě přestali mučit,“ sdělil Bulatov. „Jednu chvíli jsem je prosil, aby mě zabili, dál už to nebylo možné snést,“ dodal. Dosud se prý nezbavil úporných bolestí hlavy a závratí.

Na Ukrajinu se Bulatov nehodlá vrátit, dokud nedostane záruky bezpečnosti. „Vláda musí zastavit veškeré stíhání opozičních aktivistů včetně mé osoby,“ prohlásil. Kvůli účasti na protestech Bulatovovi na Ukrajině hrozilo až osm let vězení. Obvinění ale úřady údajně mezitím stáhly.

Bulatovův únos vyvolal v evropských zemích silné protesty. Evropská ministryně zahraničí Catherine Ashtonová prohlásila, že je zděšena známkami mučení. Zacházení s kritikem vlády označila za nepřijatelné. Nabídku k léčení dostal Bulatov i od německého ministra zahraničí Franka-Waltere Steinmeiera.

Zmizely desítky osob, tvrdí opozice

V Litvě se léčí i tři další aktivisté, kteří jsou podle ukrajinské opozice obětí policejního násilí. Únosy a mučení, často zdokumentované videonahrávkami a fotografiemi na komunitních sítích, mají podle opozičních vůdců na svědomí právě členové úderných komand Berkut. Podle ukrajinské opozice během nynějších protivládních protestů zmizelo 36 jejích stoupenců. Ve vazebních věznicích navíc zůstává více než stovka aktivistů.

Video Události k vývoji na Ukrajině
video

Události k vývoji na Ukrajině