Obyvatelé obleženého Homsu se dočkali humanitární pomoci

Homs – Humanitární tým OSN a syrského Červené půlměsíce splnil svou misi a předal lidem v obleženém centru syrského města Homsu potravinovou a další pomoc. Poté tým Staré Město bezpečně opustil, avšak bez dvou kamionů, které poškodila střelba. Konvoj se při vstupu do Starého Města dostal pod palbu, která zranila jednoho řidiče, sdělil Červený půlměsíc.

Při vstupu do Starého Města se na konvoj snesla palba z minometů a ručních zbraní, informoval Červený půlměsíc během dne prostřednictvím sítě Twitter. Nepotvrdil ale zprávu syrské televize, podle níž střelba ze strany povstalců zranila čtyři pracovníky syrské organizace.

V Homsu se ráno porušilo krátkodobé příměří, které mělo umožnit dopravu humanitární pomoci civilistům. Na město dopadlo několik minometných střel a z útoku se vzájemně obvinily armáda a opozice. Kamiony s potravinami a další pomocí, které stály před branami Starého Města, dostaly kvůli útoku povolení k vjezdu až odpoledne.

Homský guvernér Talál Barazí připsal ranní útok opozici. Opoziční monitorovací skupina však tvrdí, že Homsem ráno otřáslo pět výbuchů a že za bombardováním je armáda. Barazí vyzval vojáky ke zdrženlivosti, aby umožnili evakuaci dalších civilistů.

V Homsu potřebovalo naléhavou pomoc asi 2500 lidí ve Starém Městě, které už 600 dní obléhá armáda. Obě strany uzavřely třídenní příměří, díky němuž se v pátek podařilo z města odvézt 83 civilistů, většinou šlo o starší občany, kteří vypadali značně vyčerpaně a mnozí trpěli podvýživou. Více žen a dětí by mělo přijít na řadu v neděli. Jak uvedl místní guvernér Talál Barazí, z města mohou odejít ženy, děti mladší patnácti let a muži starší 55 let. U všech ostatních se předpokládá, že jde o povstalecké bojovníky.

Evakuace je prvním konkrétním výsledkem rozhovorů obou znepřátelených táborů, které byly zahájeny před dvěma týdny. Druhé kolo mírových jednání by mělo začít v pondělí. Skoro tříletý konflikt má podle opozičních zdrojů na svědomí přes 130 tisíc obětí. Dalších zhruba dva a půl milionu Syřanů uprchlo do ciziny.


Boje byly dnes hlášeny také z města Aleppo. Armáda tam znovu shazovala sudy s výbušninami a zabila 15 lidí. Stejně jako v Homsu se i v Aleppu armáda snaží pod svou kontrolu získat čtvrti ovládané opozicí. Její aktivisté tvrdí, že shazování těchto bomb připravuje cestu pro postup vojáků. Tato munice je však nebezpečná pro civilisty a v Aleppu už zabila stovky lidí.