„Únosce“ tureckého letadla je zřejmě psychicky narušený

Istanbul/Kyjev - Turecká policie vyslýchá Ukrajince, který se v pátek pokusil přinutit posádku tureckého letadla k cestě do dějiště zimní olympiády v ruském Soči. Podle sdělení tureckých a ukrajinských úřadů požadoval mimo jiné propuštění všech aktivistů zadržených na Ukrajině během protivládních demonstrací. Podle nového svědectví z Ukrajiny jde zřejmě o duševně narušeného člověka - před letem mimo jiné tvrdil, že ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče jako rukojmího zadržuje ruský prezident Vladimir Putin a že „je nutné jej stůj co stůj vysvobodit“. 

„Myslíme si, že jde o individuální čin,“ řekl turecký ministr dopravy Lütfi Elvan novinářům v reakci na otázky, zda šlo o akt terorismu. A dodal, že chování pětačtyřicetiletého Arťoma Kozlova může souviset se situací v jeho zemi a že pachatel nemá žádné vazby na teroristickou organizaci.

Ukrajince se nepodařilo přesvědčit, že Janukovyč není v Putinově zajetí

Podle Ivana Varčenka, regionálního činitele z oblasti Charkova, který Kozlova prý zná, by Ukrajince měli „vyšetřit psychiatři“. Agentuře AFP řekl, že se v poslední době „nechoval příliš normálně“. Teorii o Janukovyčovi jako o Putinově rukojmím prý rozváděl den před pokusem o únos letadla. „Nepodařilo se nám ho uklidnit. Nikdo ale nečekal, že dospěje až k pokusu o únos letadla,“ dodal.

Ukrajince dnes vyslýchalo protiteroristické oddělení turecké policie. Turecký soud by měl zřejmě v neděli rozhodnout o vazbě, která může trvat i několik dní. Turecké právo trestá letecké pirátství až 20 lety vězení. Ukrajinská kontrarozvědka SBU muže vyšetřuje z „vyhrožování teroristickým činem a z pokusu o únos letadla“. Podle ukrajinských zákonů mu za to hrozí deset let vězení.

Letadlo společnosti Pegasus na letišti v Istanbulu
Zdroj: ČT24

Muž žádal i propuštění Tymošenkové

Do Soči muž podle SBU chtěl, protože se tam právě nacházeli ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Viktor Janukovyč, kteří podle něj „mají krev na rukou“. Podle očitého svědka, který byl během incidentu v letadle, Kozlov také vykřikoval, aby byla propuštěna na svobodu bývalá ukrajinská premiérka Julije Tymošenková.

„Požadoval propuštění všech rukojmích na Ukrajině a v opačném případě vyhrožoval, že vyhodí letadlo do povětří,“ prohlásil šéf vyšetřovacího oddělení ukrajinské SBU Maxim Lenko. „Víme (ale), že prohledání stroje po přistání ukázalo, že na palubě nebyla žádná výbušnina ani jiná zbraň,“ dodal.

Agentura AFP v této souvislosti připomněla, že ukrajinská opozice označuje za „rukojmí“ vládní moci demonstranty zatčené během protivládních bouří, jež mnohdy vyústily v potyčky s policií. V lednu si střety v ulicích Kyjeva vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 500 zraněných.

Kozlov ohrozil letadlo na lince Charkov – Istanbul, když tvrdil, že na palubě je bomba a že chce, aby posádka změnila kurs a přistála v Soči. V Boeingu 737-800 bylo 110 cestujících. Posádka předstírala, že letí do Soči, ale ohlásila pokus o únos a v doprovodu vojenských stíhaček mohla přistát v Istanbulu.