Situace v Bosně se uklidňuje, lidé se ale bojí nových střetů

Sarajevo - Situace v bosenských městech se po třídenních divokých demonstracích proti vysoké nezaměstnanosti, špatné hospodářské situaci, korupci a politickému chaosu relativně uklidnila. Menší a vesměs poklidné protesty se konaly v Sarajevu, v Mostaru nebo v Bugojnu. V Tuzle, kde bylo epicentrum protestů, však už lidé pomáhali uklízet ulice a odklízet suť z poničené budovy regionální vlády. V pátek bylo při střetech policie a demonstrantů zraněno přes dvě stě lidí.

Ve městech, kde ještě v pátek rozzuřený dav demoloval vládní a regionální úřady, panuje klid. Hasiči však celou noc likvidovali založené požáry. Místní média o pátečních událostech informovala jako o „válečném stavu“. Rozzlobený dav v Tuzle i Sarajevu zapaloval vybavení budov regionálních vlád. Poškozen byl také úřad kolektivní hlavy státu v Sarajevu, o část cenných dokumentů přišel i státní archiv. Nepokoje začaly v Tuzle po uzavření tamní továrny a v pátek se rozšířily do dalších měst.

Bosenský ministr vnitra Fahrudin Radončić o nepokojích řekl, že nejsou žádným státním převratem, ale úderem obyvatel proti státní mafii. „Jsou to děti rodičů, kteří nemají žádné peníze na chleba,“ prohlásil.

Politický analytik Enver Kazaz: „Na povrch se dostalo 20 let nahromaděného vzteku a je velmi těžké předpovědět, co se bude dít dál. Protestující se rekrutují hlavně z generace mladých bez naděje, kterým se prakticky sebrala budoucnost.“  


Hořící vládní budova v Sarajevu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Amel Emric

Politici by měli brát průměrný plat

Hněv na katastrofální situaci bosenské ekonomiky a neschopnost etnicky rozděleného politického systému nabídnout budoucnost a východisko z beznaděje držely léta pod pokličkou obavy z návratu konfliktu, který ničil bývalou jugoslávskou republiku za občanské války v první polovině 90. let. Míra nezaměstnanosti v zemi už dosahuje 40 procent a mzdy jsou mimořádně nízké. Politici tří částí země se nejsou schopni dohodnout na ničem podstatném, což ochromuje jednání o přistoupení k EU.

Demonstranti se dohodli na požadavku „politické revoluce“. V pětibodovém prohlášení například žádají, aby se platy všech politiků srovnaly na úroveň průměrné mzdy v zemi. Protestující mimo jiné chtějí, aby byla odvolána „zločinná privatizace“ státních podniků a aby justice potrestala „tuneláře“. Žádali také demisi regionální vlády v Tuzle, na jejíž místo by nastoupili nestraničtí experti. Regionální vedení v Tuzle a Zenici a radnice v Sarajevu už rezignovalo.

Video Situace v Bosně se uklidňuje
video

Situace v Bosně se uklidňuje

Situace v Bosně se uklidňuje

8.2.2014, UD

Bosenští demonstranti zveřejnili seznam svých požadavků