Vězněný Bae zůstane v KLDR, Pchjongjang zrušil jednání o propuštění

Pchjongjang – Severní Korea nebude jednat se Spojenými státy o propuštění zadržovaného amerického misionáře Kennetha Baeho. Pchjongjang zrušil pozvání pro zvláštního vyslance USA, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Podle úřadu ale aktivista Jesse Jackson nabídl, že pojede do Severní Koreje místo něj. Pchjongjang zrušil pozvání v době, kdy Spojené státy připravují společné vojenské cvičení s Jižní Koreou. Severní Korea žádá jeho zrušení.

Kennetha Baeho zadržuje Severní Korea déle než rok. Viní ho ze zločinů proti státu, loni ho poslala na patnáct let do pracovního tábora. Americký vyslanec Robert King plánoval jednání o Baeově propuštění již podruhé, i předchozí pokus nevyšel, protože Pchjongjang zrušil pozvání. „Jsme velice zklamáni, že KLDR podruhé zrušila pozvání pro vyslance Kinga, aby v Pchjongjangu jednal o Baeově propuštění,“ oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Úřad upozornil, že Severní Korea loni uvedla, že nechce používat Kennetha Baea k politickým hrám.

Místo oficiálního zástupce vlády by chtěl do Severní Koreje vyrazit americký bojovník za lidská práva Jesse Jackson. „Na žádost Baeovy rodiny nabídl reverend Jackson, že odcestuje do Pchjongjangu na humanitární misi zaměřenou na Baeovo propuštění. Podporujeme snahu rodiny a reverenda Jacksona přivést Baea domů,“ uvedlo ministerstvo.

V hlavní roli vojenské cvičení?

Severní Korea stáhla pozvánku pro vyslance Kinga v době, kdy USA a Jižní Korea připravují společné vojenské cvičení. Proběhnout má mezi 24. únorem a 18. dubnem. Severní Korea ho označila za předehru války a vyzvala k jeho zrušení. Pohrozila, že by cvičení mohlo ohrozit plán na znovushledání rodin rozdělených válkou v 50. letech. Velení sil OSN ovšem ubezpečilo Pchjongjang, že cvičení amerických a jihokorejských sil nemá být provokací.

Zda je odřeknutí návštěvy amerického vyslance v Pchjongjangu důsledkem přípravy cvičení, není jasné. „KLDR v květnu 2013 veřejně oznámila, že nepoužije situaci Kennetha Baea jako politický trumf,“ upozornil představitel amerického ministerstva zahraničí.

Bae je v rukou severokorejského režimu rok a čtvrt, má zůstat ještě 15 let

Kennetha Baea zadržely severokorejské úřady v listopadu 2012, kdy v zemi pobýval jako turistický průvodce. Soud potom uvedl, že Bae chtěl prostřednictvím své cestovní kanceláře zorganizovat skupinu pučistů. Pětačtyřicetiletý Bae se přiznal, ale má se za to, že byl k přiznání pravděpodobně donucen. Muž také uvedl, že v Severní Koreji působil jako misionář a vedl v zemi bohoslužby. Soud ho poslal na patnáct let do pracovního tábora. Loni na podzim byl převezen do nemocnice poté, co zhubl 22 kilogramů. Koncem ledna se ale opět vrátil do tábora.

Americká vláda tvrdí, že Kenneth Bae není vinen žádným zločinem, a americký viceprezident Joseph Biden v prosinci prohlásil, že je zadržován bezdůvodně.

Video Komentář koreanisty Jaromíra Chlady
video

Komentář koreanisty Jaromíra Chlady