Polsko ve střehu: V úterý vyjde na svobodu pedofilní vrah

Varšava - Polská justice i úřady finišují s přípravami na úterní propuštění čtyřnásobného vraha dětí Mariusze Trynkiewicze, který vyjde na svobodu po čtvrtstoletí za mřížemi. Soud dnes zahájil jednání o tom, zda by měl muž po propuštění povinně pobývat v izolaci, policisté chtějí kvůli hrozbě dalších zločinů na dětech monitorovat Trynkiewiczův pohyb.

Pedofil Trynkiewicz začal s únosy a zneužíváním malých chlapců na začátku 80. let, když byl na vojně. Za první sérii případů jej vojenský soud poslal na rok do vězení. Trest mu však byl přerušen, aby se mohl postarat o nemocnou matku. Tehdy spáchal své nejhorší skutky, když unesl, zneužil a zavraždil čtyři chlapce. Motivem mu prý byla pomsta za příliš krutý původní trest. Soud mu pak v roce 1989 udělil čtyřnásobný trest smrti. Po pádu komunistického režimu ale nejvyšší soud absolutní trest změnil na 25 let, neboť Polsko rušilo trest smrti a doživotní trest tehdy v polském právu neexistoval.

V úterý si 51letý Trynkiewicz trest odpyká a justice na poslední chvíli řeší, zda jej bude možné oddělit od společnosti. Zákon o izolaci podobných jedinců ohrožujících život, zdraví či svobody jiných občanů, prezident podepsal v půli prosince. Okresní soud v Rzeszowě však kvůli jeho opožděnému zveřejnění v úředním věstníku zahájil jednání o Trynkiewiczově izolaci až dnes. I kdyby během jediného dne rozhodl o jeho izolaci, bude muž na svobodě do chvíle, než uplyne lhůta pro odvolání.

Polská média nedávno zveřejnila čtvrtstoletí staré soudní výpovědi, v nichž se sám Trynkiewicz označil za nenapravitelného a prohlásil, že na svobodě nejspíše opět podlehne nutkání zabíjet malé chlapce. List Gazeta Wyborcza však dnes s odkazem na informace od soudních psychologů napsal, že Trynkiewicz je ochoten podrobit se takzvané chemické kastraci.

Sám Trynkiewicz může navíc požádat o policejní ochranu, neboť podle médií se množí informace o možném veřejném lynči za jeho skutky. Jeho spoluvězni prý před časem prohlásili, že je škoda, že se jim Trynkiewicze nepovedlo oběsit během pobytu ve věznici. Necelých 24 hodin před propuštěním vězně ministr spravedlnosti oznámil, že se při kontrole v Trynkiewiczově cele našla dětská pornografie, a proto vedení věznice požádalo o dočasnou izolaci zločince.

Video Polské vězení opouští po čtvrtstoletí pedofilní vrah
video

Polské vězení opouští po čtvrtstoletí pedofilní vrah

Polské vězení opouští po čtvrtstoletí pedofilní vrah

U 11.2.

Telefonát Josefa Pazderky