Kouřit v autě s dětmi bude do roka v Anglii trestný čin

Londýn - Kouření v autě, ve kterém cestuje i dítě, bude nyní v Anglii trestný čin. Opatření zavede britská vláda na základě příslušného návrhu, který v pondělí schválil parlament. Zákonodárci schválili dodatek k zákonu o dětech a rodině, který vládě umožňuje, ale nenařizuje zakázat kouření v autech vezoucích děti. Zdroj ze sídla premiéra Davida Camerona BBC řekl, že vláda zákaz zavede do roku 2015.

Návrh opozičních labouristů, který již dříve schválila horní komora parlamentu, odsouhlasili v pondělí poslanci jasným poměrem 376 hlasů ku 107. Proti byli jen někteří konzervativní poslanci, podle nichž je takové opatření zbytečné a těžko prosaditelné v praxi. Schválený text umožňuje podle BBC, aby zákaz zavedla i waleská vláda, což se nejspíš stane, a jeden skotský poslanec sdělil, že podobný text se bude ještě letos projednávat také ve Skotsku.

V autě je podle odborníků tabákový kouř několikanásobně škodlivější, koncentrace jedů ve vzduchu je až 11krát vyšší než například v baru. BBC konstatuje, že i při otevřených okénkách zůstává kouř v autě až dvě a půl hodiny. Obsahuje kolem čtyř tisíc chemických substancí, z nichž některé jsou rakovinotvorné. Vystavení dětí cigaretovému kouři může vést k infekcím horních dýchacích cest, astmatu, problémům se sluchem a náhlému úmrtí kojenců.


„Jsme naprosto nadšeni,“ uvítala hlasování zákonodárců v Londýně ředitelka nadace British Lung Foundation pro prevenci a léčbu plicních onemocnění Penny Woodsová. Britská vláda proti kuřákům zakročila už před sedmi lety zákazem tabáku v restauracích. Od té doby podle studií počet hospitalizovaných dětí s astmatickými záchvaty klesl o více než patnáct procent. 

Zákazy kouření v autech s dětmi se prosadily již dříve na národní či místní úrovni například ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii, Jihoafrické republice a na Kypru.

Video Reportáž Lenky Nechvátalové a Edity Horákové
video

Reportáž Lenky Nechvátalové a Edity Horákové