Španělský zatykač na bývalé čínské pohlaváry Peking rozčílil

Peking - Čína kritizovala španělský soud za to, že vydal mezinárodní zatykače na bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina a expremiéra Li Pchenga kvůli obviněním z porušování lidských práv a z genocidy v Tibetu. Peking přitom naznačil, že tento krok by mohl poškodit vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi. Je přitom krajně nepravděpodobné, že by politici skutečně mohli skončit před španělským soudem.

Zatykače vydal španělský soud na základě zákona, který umožňuje tamní justici soudit případy porušování lidských práv v zahraničí, když se na ni s podnětem obrátí španělští občané. Případ dala k soudu španělská organizace bojující za práva Tibeťanů, která potrestání údajných zločinů bývalých čínských vůdců požaduje od roku 2008. Zatykače se týkají kromě Ťiang Ce-mina a Li Pchenga dalších tří někdejších vysokých čínských funkcionářů.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na dnešní tiskové konferenci prohlásila, že čínská vláda je „silně nespokojena a rozhodně nesouhlasí s nesprávným postupem příslušných španělských orgánů“. „Na řešení této otázky bude záviset zdravý vývoj vztahů“ mezi Španělskem a Čínou, dodala Chua.

Čínští politici, na něž byl vydán zatykač, čelí možnému zadržení, pokud by cestovali do ciziny. Že by skutečně skončili před španělským soudem, je však podle španělských médií nepravděpodobné. Čína již před časem naznačila, že vyšetřování považuje za zasahování do svých vnitřních záležitostí a obvinění označila za nesmyslné.

Soudce Ismael Moreno v pondělí oznámil, že soud žádá zatčení Ťiang Ce-mina za to, že „aktivním způsobem podporoval a přijímal politiku“, která podle soudu vedla k potlačování práv Tibeťanů a zatýkání tisíců z nich, přičemž řada jich byla mučena či beze stopy zmizela. Ťiang zastával funkci hlavy státu v letech 1993 až 2003.

Španělsko v minulosti řešilo řadu případů porušování lidských práv v zahraničí, většina z nich však k potrestání údajných viníků nevedla. Jedním z nejznámějších byl zatykač na bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta, který vydal známý soudcem Baltasar Garzón. Na základě zatykače sice chilského generála zadržela Británie, do Španělska jej však nevydala. Vládnoucí Lidová strana se nyní v parlamentu snaží prosadit změnu zákona, která by omezila možnosti soudců řešit skutky, k nimž došlo mimo španělské území, a uvolnila jim tak ruce pro domácí kauzy.