V Londýně přibývá denně deset nových onemocnění tuberkulózou

Londýn - Londýn si vysloužil nelichotivý přívlastek jako metropole tuberkulózy. Ve městě roste počet nových případů, na nemoc navíc přestávají zabírat antibiotika. Město má každý rok víc případů tuberkulózy než Belgie, Dánsko, Řecko, Nizozemsko a Norsko dohromady - 3 500 nových případů každý rok. Pro srovnání - v Česku je ročně nových případů jen kolem šesti set, v Praze kolem stovky.

Video V Londýně roste počet případů tuberkulózy
video

V Londýně roste počet případů tuberkulózy

Po městě jezdí digitální mobilní rentgen - zatím jediný v Británii - a vyšetřuje bezdomovce. Ti totiž k lékaři moc nechodí a na nemoc se přijde pozdě. Londýnští experti vědí, že teprve obrázek vlastních plic na monitoru otřese některými lidmi natolik, aby zdraví začali brát vážně.

Některé bakterie tuberkulózy patří do skupiny multirezistentních, které nereagují na více druhů antibiotik. Hrozí tak nebezpečí návratu do dob, kdy byla tuberkulóza neléčitelná. Roste počet případů, které nejen že jsou rezistentní vůči jednomu léku, ale odolávají dvěma i více lékům, které ještě zbývají.

Sanitární vůz na vyšetření výskytu tuberkulózy
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lefteris Pitarakis

Zlatý věk antibiotik začal až v 50. letech minulého století. Do té doby na tuberkulózu umíral každý sedmý člověk. Pacienti se snažili přežít v sanatoriích, se zdravou stravou a klidem na lůžku. Ani jedno londýnští bezdomovci nemají. A TBC se nakazí častěji než lidé v subsaharské Africe.