Senátor žaluje Obamu kvůli špehovací aféře

Washington – Plošné získávání údajů o telefonátech Američanů porušuje ústavu. Právě to si myslí americký senátor Rand Paul. Podal proto žalobu na prezidenta Baracka Obamu a na šéfy amerických tajných služeb. Jako jednomu z mnoha se mu nezamlouvá monitorování telefonátů, jež provádí Národní agentura pro bezpečnost (NSA).

Je to jako za britské nadvlády, míní senátor

Paul přirovnal praxi shromažďování metadat - tedy údajů o číslech, délce a místě hovorů - k prohledávání osob a domů bez soudního příkazu. V 18. století před vyhlášením americké samostatnosti to dělali Britové. „Poučením americké revoluce je, že se to nesmí opakovat. Přesto program NSA zaměřený na získávání těchto dat je moderním ekvivalentem této (britské) praxe,“ dodal.

Žaloba míří i na šéfa všech amerických tajných služeb Jamese Clappera, ředitele NSA Keitha Alexandera a ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování FBI Jamese Comeyho. K žalobě se připojila rovněž konzervativní organizace FreedomWork.

Podle Paula se případ určitě dostane až k nejvyššímu soudu. Smyslem žaloby je především vyjasnění smyslu čtvrtého dodatku k americké ústavě. Ten zakazuje nepodložené prohledávání a zabavování. Navíc stanoví, že takové prohlídky musí schválit soud. „Nejvyšší soud nakonec rozhodne o tom, co čtvrtý dodatek znamená,“ řekl Paul, který se označuje za libertariána a za svou politickou prioritu označuje občanské svobody.

Rand Paul, senátor

„Za sebe a za každého, kdo má v Americe telefon, podáváme žalobu proti prezidentu Spojených států, abychom bránili čtvrtý dodatek ústavy.“


Na praxi plošného získávání metadat telefonátů amerických občanů upozornily materiály, které zveřejnil bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden. Americký uprchlík byl v USA obviněn ze špionáže a krádeže dokumentů. Rusko mu udělilo loni v srpnu roční azyl. Šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov navíc nedávno uvedl, že Snowden může v Rusku zůstat i dál.

Prezident Barack Obama před pár týdny oznámil, že americké tajné služby přestanou monitorovat komunikace hlav států a vlád blízkých spojenců. K ukončení rozsáhlého sledovacího programu se ovšem Spojené státy nechystají. Obama pouze přislíbil, že program získávání takzvaných metadat o telefonátech Američanů bude podroben větším restrikcím a přestane „existovat v nynější podobě“. I v budoucnu se mají metadata shromažďovat. Budou se ale uchovávat mimo NSA. Jednou z variant je, že metadata budou uchovávat operátoři.