Kábul propustil 65 ozbrojenců, podle USA jsou nebezpeční

Kábul - Afghánistán dnes navzdory protestům americké armády propustil na svobodu 65 osob zadržovaných v bývalé americké věznici v Bagrámu. Američané varovali, že jde o nebezpečné bojovníky, kteří se pravděpodobně vrátí na bitevní pole, aby zabíjeli příslušníky afghánských vládních sil i jednotek zahraniční koalice.

Mluvčí věznice major Nimatulláh Chaki potvrdil, že všech 65 propuštěných opustilo věznici dnes ráno. Když nastupovali do autobusu, který je vyvezl z prostor věznice, smáli se, dodal. Jejich propuštění nařídil před několika týdny afghánský prezident Hámid Karzaj, jehož krok vyvolal ostrou kritiku ze strany Spojených států.

Podle Washingtonu jde o osvobození „nebezpečných povstalců, kteří mají ruce potřísněné krví Afghánců“. Spojené státy tyto vězně obviňují z podílu na útocích na zahraniční a afghánské vládní vojáky a na atentátech pomocí náloží nastražených u silnic.

Povstalci byli zadržováni v káznici Parván v Bagrámu, která se nachází asi 40 kilometrů severně od metropole Kábulu. Afghánci převzali nad vězením úplnou kontrolu loni v březnu v rámci přebírání odpovědnosti za bezpečnost v zemi afghánskými složkami. Afghánské úřady od té doby propustily stovky vězněných lidí.

Osvobozování vězňů z Bagrámu představuje další problematický bod ve vztazích mezi Kábulem a Washingtonem v době, kdy se Spojené státy snaží přimět prezidenta Karzaje k podpisu bezpečnostní dohody, která by umožnila setrvání části amerických vojáků v Afghánistánu po stažení mezinárodních jednotek plánovaném ke konci letošního roku.

Cely za ostnatým drátem už opustily stovky vězňů, protesty americké vlády Karzaj ignoruje. Chystá se propustit ještě 23 dalších a v budoucnu věznici zavřít.

Video Z věznice v Bagrámu pustili 65 radikálních islamistů
video

Z věznice v Bagrámu pustili 65 radikálních islamistů