Česká a slovenská vláda budou společně zasedat na Slovensku

Bratislava – Český premiér Bohuslav Sobotka se během své oficiální návštěvy Slovenska dohodl se svým protějškem Robertem Ficem na uspořádání společného zasedání vlád obou zemí na Slovensku. Mělo by se uskutečnit nejlépe do květnových evropských voleb. Hlavním tématem setkání kabinetů má být zlepšení dopravní infrastruktury mezi oběma státy. Oba premiéři si na tiskové konferenci pochválili vzájemné vztahy – nejen jich samých, ale i obou států. „Naše vztahy jsou podstatně lepší než v časech, když jsme byli federací (…) Vyměnili jsme si telefonní čísla, abychom si mohli psát smsky,“ prohlásil slovenský premiér.

Fico poznamenal, že pro Slovensko je v současnosti prioritou dokončení dálnice z Bratislavy do Košic na východním Slovensku. Vybudováním rychlostních silnic mezi ČR a Slovenskem by se podle něj měly zabývat obě vlády právě na společné schůzce.

Jediná dálnice mezi Českem a Slovenskem je ostuda

Sobotka zdůraznil, že je třeba propojit rychlostní komunikace mezi Zlínským a Trnavským krajem, respektive Moravskoslezským a Žilinským krajem. „Je chyba a do značné míry možná i ostuda, že máme pouze jedno dálniční spojení mezi Českou republikou a Slovenskem,“ dodal český premiér, podle kterého zlepšení silničního spojení povede k lepší spolupráci mezi firmami z obou republik bývalé československé federace. 

Dalším tématem pro obě vlády je spolupráce v obranné politice. Sobotka připomněl, že existuje osm pracovních skupin mezi ministerstvy obrany obou zemí. Armády si od spolupráce slibují například ušetření prostředků při nákupech techniky.

Česko a Slovensko by měly také spolupracovat při formulacích společných postojů v mezinárodních organizacích, ať již v rámci visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko), nebo v Evropské unii. Praha a Bratislava budou koordinovat například postoje v přístupu k energetické koncepci Unie, uvedl Sobotka.

Bohuslav Sobotka na oficiální návštěvě Slovenska
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Koller

Bohuslav Sobotka ke společnému zasedání vlád:

„Jsem rád, že jsme se shodli s panem premiérem Ficem v tradici, která začala před dvěma lety prvním společným zasedáním české a slovenské vlády. Budu velmi rád, když se nám takové zasedání podaří uskutečnit co nejdříve, tak abychom probrali konkrétní agendy po jednotlivých resortech.“


První společné zasedání české a slovenské vlády se konalo v roce 2012, kdy se v ČR a pak na Slovensku sešli členové bývalé vlády premiéra Petra Nečase a ministři jednobarevného Ficova kabinetu. 

I Sobotka na tiskové konferenci pochválil vzájemné vztahy Česka a Slovenska: „Jsem rád, že první cesta nového českého premiéra vždy vede do Bratislavy na setkání s jeho slovenským protějškem. Ve vztazích mezi Českem a Slovenskem nejsou žádná negativní témata, kterými bychom se museli zabývat. Můžu konstatovat, že česko-slovenské vztahy jsou na naprosto vynikající úrovni.“

Video Bohuslav Sobotka na první oficiální návštěvu zamířil na Slovensko
video

Bohuslav Sobotka na první oficiální návštěvu zamířil na Slovensko

Parlament Fica neodvolal, poslanci málem dostali židlí

Sobotkovi a Ficovi na jednání stačilo jen dvacet minut - návštěva totiž začala o hodinu později. Slovenský premiér se zdržel v parlamentu, kde se jeho vládě opozice neúspěšně pokusila vyslovit nedůvěru. Diskuse slovenského parlamentu k návrhu opozice na odvolání Fica se nesla v poklidné atmosféře a za malé přítomnosti poslanců. Nečekaně bouřlivá však byla následná reakce veřejnosti usazené na balkoně. „Červení, modří, zelení, všichni patříte do jednoho pytle,“ ozývalo se například shora. „Je vás tu pět a půl… Ani vás nezajímá, o čem se tu bavíte, a pak to takhle vypadá,“ zlobila se žena ve středních letech. „Hanba, hanba. Lidi tu umírají hladem. Už to nebudeme tolerovat,“ přidala se další, která ale nezůstala jen u slov, popadla židli a naklonila se s ní přes zábradlí. V záměru pustit sedačku na hlavy zkoprnělých zákonodárců jí na poslední chvíli zabránila ochranka.

Rozezlená žena chtěla po slovenských poslancích hodit židli
Zdroj: www2.tvnoviny.sk
Autor: ČT24