Italský ministerský předseda Letta skončil

Řím - Italský premiér Enrico Letta oznámil svou rezignaci. Premiérský post by měl převzít nový šéf jeho Demokratické strany (PD) Matteo Renzi, kterého dnes na nejvyšší vládní funkci doporučilo její vedení. Renzi, který byl do čela PD zvolen loni v prosinci, začal premiéra otevřeně kritizovat. Vyčítá mu například nedostatečné prosazování ekonomických reforem, které jsou klíčové pro zemi pomalu se vzpamatovávající z ekonomické krize. Levicový premiér Letta oznámil, že demisi do rukou prezidenta Giorgia Napolitana podá v pátek.

Letta se narodil 20. srpna 1966 v Pise, kde studoval na místní univerzitě politické vědy a evropské právo. Je synovcem blízkého spolupracovníka Silvia Berlusconiho Gianniho Letty. V italské vládě zasedal od roku 1998 jako ministr pro evropské záležitosti, v letech 1999 až 2001 byl ministrem průmyslu a obchodu. V období 2006-2008 pracoval jako státní tajemník italské vlády. Premiérem 64. italské poválečné vlády se stal loni 28. dubna. Ve funkci tak vydžel jen 10 měsíců.

Dosavadní starosta Florencie Renzi v poslední době Lettu ostře kritizoval a na dnešním zasedání vedení strany ho vyzval k rezignaci. Poté, co širší vedení strany drtivou většinou v poměru 136:16 hlasů podpořilo návrh, aby se Renzi stal novým předsedou vlády, Letta oznámil, že na svou funkci rezignuje.

Devětatřicetiletý Renzi slíbil, že „dobije vládě baterky“. Na zasedání vedení strany, jíž se Letta neúčastnil, poděkoval dosavadnímu ministerskému předsedovi za „pozoruhodnou práci“, kterou v posledních měsících odvedl. Nyní ale podle něj Itálie stojí na rozcestí a je čas na novou vládu, která by zemi, potýkající se s krizí, do roku 2018 reformovala.

Matteo Renzi
Zdroj: REUTERS
Autor: Remo Casilli

Politik, který Lettu otevřeně kritizoval, by se stal čtvrtým italským premiérem během čtyř let. Renzi poznamenal, že možností jsou i předčasné volby, ale vzhledem k tomu, že ještě nebyly schváleny nejnovější změny volebního zákona, existuje nebezpečí, že by z voleb nevzešla jasná většina.

Místopředseda kabinetu, ministr vnitra a šéf Nové centristické pravice (NCD) Angelino Alfano vyjádřil předpokládané vládě v čele s Renzim jen podmínečnou podporu. Ta podle něj bude záležet na tom, s jakými návrhy Renzi přijde. Alfano přitom zdůraznil, že nesmějí být příliš levicové, a zároveň prohlásil, že by upřednostňoval předčasné volby.