Baconův portrét se prodal skoro za půl druhé miliardy

Londýn – Za 42,2 milionu liber (1,41 miliardy korun) dnes londýnská aukční síň Christie's vydražila obraz Portrait of George Dyer Talking (Portrét hovořícího George Dyera) od britského malíře Francise Bacona (1909-1992). Ve středu byl v konkurenční síni Sotheby's vydražen za 18 milionů liber (přes 600 milionů korun) obraz žijícího německého umělce Gerharda Richtera Wand (Zeď); dnes se v Sotheby's jiné Richterovo dílo Abstraktes Bild (Abstraktní obraz) z roku 1989 vydražilo za 19,5 milionu liber (653 milionů Kč). Portrait of George Dyer Talking, který zachycuje Baconova milence, měl odhadní cenu 30 milionů liber.

Video Baconův obraz se prodal za 42 milionů liber
video

Baconův obraz se prodal za 42 milionů liber

Baconova díla při aukcích pravidelně vynášejí vysoké částky. Loni v listopadu se rovněž v Christie's prodal jeho triptych Three Studies of Lucian Freud (Tři studie Luciana Freuda) za 142,4 milionu dolarů (skoro 2,9 miliardy Kč) a stal se nejdražším obrazem koupeným v aukci. Richterův obraz Wand z roku 1994 byl sice na řadě výstav, ale poprvé se ve středu objevil na aukci. Překonal odhadní cenu o dva miliony liber.

Londýnský trh s uměním kupředu ženou především bohatí kupci z nastupujících ekonomik. Nečastěji jde o sběratele z Číny, Ruska či Blízkého východu. Podle Sotheby's se ale také mezi lety 2012 až 2013 zvýšila o 45 procent aktivita kupců z Latinské Ameriky.


Ve středu se v Sotheby's prodal obraz čínského vůdce Mao Ce-tunga z roku 1973 od Andyho Warhola za 7,6 milionu liber. To je dvacetkrát víc než částka, za jakou byl naposledy vydražen v roce 2000. Obraz Untitled (Rome) (Bez názvu (Řím)) z roku 1964 od Američana Cy Twomblyho se objevil na veřejnosti poprvé a byl prodán za 12 milionů liber. Je to nejen podstatně víc než odhadní cena, ale také rekord za dílo tohoto amerického výtvarníka. Středeční aukce v Sotheby's vynesla 88 milionů liber (téměř tři miliardy korun) a z 57 nabízených děl se neprodalo jen deset.