Jávský vulkán se probudil k životu, 100 tisíc lidí evakuováno

Jakarta - Erupce indonéského vulkánu Mount Kelud pokryla okolí sopečným prachem a zastavila provoz na pěti letištích, kde uvízly tisíce lidí. Sopka se na ostrově Jáva probudila k životu včera večer. Ničivé exploze byly slyšet 100 kilometrů daleko. Úřady už evakuovaly 100 tisíc lidí. Na svědomí má sopka zatím dva mrtvé, na něž se zřítil dům. V Indonésii se nachází asi 130 aktivních sopek, což je zřejmě nejvíc na světě.

Video Výbuch jávské sopky ochromil leteckou dopravu
video

Výbuch jávské sopky ochromil leteckou dopravu

Evakuace se týká desítek vesnic, které se nacházejí v pásmu do deseti kilometrů od kráteru sopky. „Naši vesnici jsme museli opustit, ještě než úřady vyhlásily zvýšenou pohotovost a evakuaci,“ konstatoval obyvatel Jávy. Úřady posílají občanům textové zprávy s varováním, aby se ještě nevraceli do svých domovů. Ze sopky totiž stále stéká žhavá láva a ve
vzduchu čpí síra. Kvůli sopečnému prachu byla uzavřena i řada škol a největší buddhistický chrám světa Borobudur v Yogyakartě.

Erupce byly slyšet do vzdálenosti až 130 kilometrů. Sopečný mrak vystoupal zhruba do desetikilometrové výšky. Pět mezinárodních letišť bylo uzavřeno. Jedná se o letiště v druhém největším indonéském městě Surabaya, dále ve městech Yogyakarta, Solo, Malang a Semarang. „Situace je taková, že vulkanický popel zcela ochromil leteckou dopravu. Na ranveji jsme naměřili až pěticentimetrovou vrstvu,“ podotkl manažer letiště Andi Wirso.

Odkláněny jsou i lety do některých dalších destinací ve zbytku Indonésie, v Austrálii a v Thajsku. Letecká společnost Virgin Australia sdělila, že pro dnešek ruší lety na indonéský ostrov Bali, thajský Pchúket, Vánoční ostrov a Kokosové ostrovy. Její konkurent Qantas odložil na sobotu lety mezi Sydney a Jakartou.

Indonéské úřady už také vydaly varování pro všechny aerolinky, aby se oblasti raději vyhnuly. Tamní úřady mají s erupcemi značné zkušenosti. V Indonésii je skoro 130 aktivních sopek.

Vulkán Kelud měří 1731 metrů. V roce 1919 mohutná erupce tohoto vulkánu, která prý byla slyšet stovky kilometrů daleko, přinesla podle tehdejších zpráv smrt nejméně 5160 lidem. V roce 1990 pak vyvrhl síru a lávu, které usmrtily tři desítky lidí a stovky dalších zranily.

Počátkem února se na jiném indonéském ostrově Sumatře probudil vulkán Mount Sinabung. Jeho soptění připravilo o život 16 lidí.