Syrský režim označil opoziční vyjednavače za teroristy

Damašek – Vyjednavače, kteří zastupují na mírových rozhovorech o Sýrii protivládní síly, připravila syrská vláda o zázemí. Zapsala je na svůj seznam teroristů a zabavila jim majetek včetně domu jednoho z nich. Zástupci vlády své protějšky na ženevských jednáních o svém kroku neinformovali, opoziční delegáti se o tom, že je vláda prohlásila za teroristy, dozvěděli díky úniku informací ministerstva spravedlnosti na opoziční stránku www.all4syria.com.

Potíže zástupců syrské opozice vyšly najevo v době, kdy probíhalo druhé kolo mírových rozhovorů. Ty dnes skončily, aniž by přinesly výsledek. Podle zástupce OSN a Ligy arabských států Lachdara Brahímího byl hlavní překážkou postoj syrské vlády – ta odmítla jednat o ukončení bojů a vytvoření prozatimní vlády. Většina delegátů zastupujících protivládní hnutí se ale nemá kam vrátit – jako „teroristé“ přišli o majetek. „Režim nás chce osobně vydírat. Je projevem chorého myšlení tvrdit, že každý, kdo ho kritizuje, je zrádce a terorista,“ kritizoval postup vlády prezidenta Bašára Asada opoziční delegát Ahmad Jakal.

Zástupce syrské vlády Bašár Džáfarí odmítl, že by mělo zapsání opozičních delegátů na seznam teroristů souvislost s ženevským jednáním, vláda se tak podle něj rozhodla dva měsíce před jejich zahájením. „Nemá to nic společného s ženevskou konferencí. Každý, kdo odmítá bojovat s terorismem, je jeho součástí,“ uvedl.

Video Syrský režim označil opoziční vyjednavače za teroristy
video

Syrský režim označil opoziční vyjednavače za teroristy

Asadův režim označuje za teroristy zástupce opozice, na seznamu jich je na 1500. Velkou část opoziční delegace v Ženevě tvoří členové opoziční Národní koalice. Ta od listopadu 2012 zastřešuje protirežimní organizace.

Druhé kolo rozhovorů dnes skončilo a nepřineslo žádný významný výsledek. Velká Británie z neúspěchu jednání obvinila Asadův režim a podotkla, že nemožnost dohodnout se na programu příštích jednání představuje zásadní nezdar s ohledem na nalezení mírového řešení v Sýrii. Také Francie odsoudila „postoj syrského režimu, který zablokoval jakýkoli posun“.