Čtyři mrtví po výbuchu turistického autobusu na Sinaji

Káhira - Tři jihokorejští turisté a egyptský řidič dnes zemřeli při explozi v turistickém autobusu poblíž hranice mezi Egyptem a Izraelem. Asi polovina cestujících utrpěla zranění. Podle egyptské policie se jednalo o bombový útok, zatím se k němu ale nikdo nepřihlásil. Autobus převážel přes tři desítky turistů na prohlídku památek v Izraeli. Podle českého konzulátu v Egyptě žádní Češi na místě neštěstí ani ve městě nebyli.

K explozi došlo na egyptské straně hranice, u hotelu v turistickém letovisku Taba v jihovýchodní části Sinajského poloostrova. Zatím stále není jasné, co přesně explozi způsobilo. Původně se hovořilo o úmyslně nastražené výbušnině, následně se ale začalo spekulovat o zásahu protitankovou střelou. „Teď se opět vrací ta původní verze o nastražené výbušnině,“ uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

K činu se dosud nikdo nepřihlásil. Hlavními podezřelými jsou ale místní radikálové ze sinajských beduínských kmenů. „Útok byl s největší pravděpodobností namířen proti armádě, a tedy proti vládním kruhům v Káhiře,“ míní Szántó. Turistické letovisko Taba spadá totiž stejně jako mnohá jiná letoviska pod kontrolu egyptské armády. Radikálové se tak mohou snažit o odrazení turistů cestovat do armádních letovisek a tím i o zhoršení ekonomické situace v zemi.

V oblasti Sinajského poloostrova jsou v posledních měsících aktivní islamističtí radikálové. Po loňském svržení prezidenta Muhammada Mursího armádou se jejich útoky většinou zaměřují na vojáky. Zahraniční turisté se v této neklidné oblasti stali terčem útoku vůbec poprvé od začátku politických problémů v Egyptě v roce 2011. České cestovní kanceláře do této oblasti turisty nevozí.

Video Telefonát zpravodaje ČT Jakuba Szántó
video

Telefonát zpravodaje ČT Jakuba Szántó

Telefonát zpravodaje ČT Jakuba Szántó

Z16 16.02.2014

Útok na autobus v Egyptě

/*json*/{"map":{"lat":30.02376104690059,"lng":34.626080983691416,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":29.504681965645315,"lng":34.91678237915039,"type":"29","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/