Zavalení horníci v JAR odmítají záchranu, bojí se postihu

Johannesburg - Zhruba 200 jihoafrických horníků zůstává zavalených v opuštěném zlatém dole u Johannesburgu. Záchranářům se zatím podařilo vyprostit pouze 21 lidí, kteří nyní čelí obvinění z práce načerno. Ostatní ilegální havíři se obávají podobného postihu, a pomoc proto odmítají.

Záchranné práce na opuštěné šachtě zlatého dolu v Benoni blízko Johannesburgu byly v neděli večer přerušeny. Mnoho horníků podle policie do dnešního poledne odmítalo opustit šachtu, přestože východy byly uvolněny. Záchranáři uvedli, že se na místo neštěstí nevrátí, dokud uvěznění havíři nenaznačí, že chtějí nahoru. Na místě ale zůstává policie a soukromé strážní služby.

Nehodu nezpůsobil běžný zával štoly, jak se úřady původně domnívaly. Ve skutečnosti je za situací boj soupeřících skupin ilegálních důlních pracovníků. Jedna taková skupina vhodila do šachty balvany a tím ucpala východy.

Podle záchranářů není jasné, kolik mužů zůstává pod zemí, i když média hovoří o zhruba dvou stovkách. Zachránění prý nebyli schopni počty potvrdit.

Už v neděli bylo zachráněno 11 horníků a dnes další desítka. Všichni budou v úterý předvoláni před soud, který jim sdělí obvinění z ilegální práce v dole, uvedl šéf místní policie Katlego Mogale. Zachránění neutrpěli žádná zranění a nyní jsou v policejní vazbě.

Ilustrační foto
Zdroj: REUTERS
Autor: Mike Hutchings

„Když bylo 11 ilegálních horníků vyproštěno, ostatním se doneslo, že by byli zatčeni, a tak řekli, že zpátky na povrch nechtějí,“ řekl mluvčí záchranářské služby ER24 Werner Vermaak. Pro záchranáře navíc bylo příliš nebezpečné vydat se přímo do dolu.

Do šachty byly spuštěny zásoby potravin a vody. Podle úřadů mají horníci i dostatek kyslíku. „Ale šachta zůstává nebezpečná a může se kdykoli zhroutit,“ řekl podle serveru news24.com Vermaak. Horníci pronikli do opuštěné šachty na veřejně přístupném místě, tedy nikoli v uzavřené oblasti. Našly je pohotovostní složky operující v oblasti, když zaslechly výkřiky z podzemí.

/*json*/{"map":{"lat":-26.104813821091884,"lng":28.16737647521971,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":-26.177970504766993,"lng":28.345155715942383,"type":"","description":"Nelegální důl u Johannesburgu"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Ilegální těžba rud v opuštěných dolech je v Jihoafrické republice poměrně běžným jevem. Lidé přitom pobývají pod zemí v nedostatečně zajištěných podmínkách a nezřídka dochází ke střetům soupeřících skupin. Často jsou proto hlášena úmrtí. V roce 2009 přišlo při požáru ve zlatém dole o život 82 ilegálních havířů, kteří pronikli do fungujícího dolu společnosti Harmony Gold.