Kličko v Berlíně se snahou o sankce proti Janukovyčovi neuspěl

Berlín - Lídři ukrajinské opozice znovu vyzvali Západ, aby jim pomohl s vyřešením politické krize v zemi. Vitalij Kličko a Arsenij Jaceňuk o tom jednali v Berlíně s kancléřkou Angelou Merkelovou. Řešili hlavně případnou finanční pomoc ze strany Evropské unie. Opozice se teď bojí vlivu Ruska, které dál plní dohodu s prezidentem Janukovyčem a pomůže Kyjevu dalšími dvěma miliardami dolarů.

Německo a Evropská unie by měly hrát klíčovou roli při řešení ukrajinské krize. Vzkaz, se kterým opoziční předáci přijeli do Berlína. Na setkání s kancléřkou taky znovu naléhali na zavedení sankcí proti představitelům současné vlády. S tím neuspěli. Jednali především o penězích. „Ta finanční pomoc není na podporu starého režimu. Je to podpora vládě, aby mohla uskutečnit reformy a překonat ekonomickou krizi na Ukrajině,“ prohlásil Vitalij Kličko.

Osmadvacítka už několikrát nabídla Kyjevu, že mu pomůže zprostředkovat půjčku od Mezinárodního měnového fondu. Podle opozice to je jediná cesta, jak se vyhnout bankrotu. „Mezinárodní měnový fond, Evropská unie a další Evropské instituce nás podpoří půjčkami. Už jsme jednali o balíku na podporu makroekonomiky ve výši 620 milionů eur. A další pomoc je na cestě, zatím však o ní nemůžu mluvit,“ dodal Arsenij Jaceňuk.

Jenže – režim prezidenta Janukovyče se obrací spíš na východ. Rusko tento týden odkoupí ukrajinské dluhopisy za 2 miliardy dolarů, peníze by do Kyjeva měly dorazit už zítra. Další pomoc ze slíbené 15miliardové půjčky Moskva zatím nepošle – čeká, kdo zaujme uvolněné premiérské křeslo. Situace v ulicích se mezitím částečně uklidnila, opoziční demonstranti vyklidili úřady a na oplátku začala formálně platit amnestie pro stíhané aktivisty.

Video Ukrajinská opozice jednala s Merkelovou
video

Ukrajinská opozice jednala s Merkelovou