Čeští biskupové orodovali u papeže za odvolaného Bezáka

Bratislava - Čeští a moravští biskupové během návštěvy Vatikánu požádali papeže Františka, aby se setkal s odvolaným arcibiskupem Robertem Bezákem. V rozhovoru pro českou křesťanskou televizi Noe to uvedl ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz. Papež Benedikt XVI. odvolal Bezáka z úřadu trnavského arcibiskupa 2. července 2012 po sporech s církevní vrchností. Rakouský pastorální teolog Paul Zulehner nedávno prohlásil, že očištění jeho jména je otázkou pár týdnů. Sám Bezák tvrdí, že přesné důvody svého nuceného odchodu nezná.

Papež František podle moravského biskupa doufá, že se kauza „pohne kupředu“. „Svatý otec je o věci informován,“ řekl biskup Lobkowicz. „Z jeho reakcí bylo patrné, že to pro něj není neznámá kauza,“ dodal.

Bezák přišel o post arcibiskupa po zásahu tehdejšího papeže Benedikta XVI. Církev mu údajně vyčítala homosexuální kněze v jeho okolí. Vadilo jí i to, že často kritizoval poměry uvnitř církve. Bezákovi se kupříkladu nelíbila činnost jeho předchůdce v úřadu, arcibiskupa Jána Sokola. Ten v minulosti čelil kritice za údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Loni v prosinci se Bezák uchýlil do kláštera redemptoristů v severoitalském Bussolengu u Verony.

Odvolaný arcibiskup vylíčil své zklamání v knize

Bezák v listopadu vydal knihu Róbert Bezák: Vyznanie. V knize se vyznává z pocitu beznaděje, který ho přepadl, když se v roce 2009 stal arcibiskupem. Nestačil se prý divit: v bankách měla církev tajná konta a podezřele levně prodávala pozemky i domy vlastním příbuzným a známým. Skryté účty neměly sloužit osobní potřebě jednotlivců, ale byly určené na mocenské hry.

Bezák podle svých slov uznává, že tu a tam jde nějaké to euro bokem, ale v tomto případě prý už nešlo o pár eur, ale o miliony. „Když jsem se zeptal, zda arcibiskup Sokol může stavět obrovský penzion v rodných Jacovcích, aniž by vysvětlil původ peněz, nuncius řekl, že může, když na to má. Pochopil jsem, že jsem bezmocný a nemá smysl bojovat, protože odpovědným lidem na tom nezáleží,“ napsal v knize odvolaný arcibiskup.

Sesazení oblíbeného arcibiskupa, který je na Slovensku považován za výjimku mezi konzervativními duchovními, přijali slovenští věřící s nevolí. V minulosti na protest proti rozhodnutí Vatikánu zorganizovali několik demonstrací. Vlna kritiky se zvedla i v Rakousku, kde se platforma Wir sind Kirche (My jsme církev) snaží mezinárodní peticí dosáhnout očištění někdejšího arcibiskupa.

Papež František přivítal delegaci českých a moravských biskupů v čele s kardinály Dominikem Dukou a Miloslavem Vlkem při generální audienci koncem minulého týdne. Jednání bylo prvním oficiálním setkáním biskupů s novým papežem, zvoleným loni v březnu. Naposledy se česká delegace takto s papežem setkala v roce 2005.