Malé nesnáze ve velké Číně: Jak se vejít do tanku?

Peking - Čína má největší armádu na světě, čím dál větší jsou ale i její vojáci. K tomuto závěru dospěla studie čínské armády, podle níž jsou vojáci nyní podstatně vyšší a těžší, než byli před 20 lety. A rozdíl je tak velký, že hrozí, že se nevejdou do svého vybavení a vojenské techniky, napsal list Financial Times.

Studie proto doporučila vývoj větších modelů těžké vojenské techniky kvůli změnám parametrů generace Číňanů vyrůstajících v dostatku a za vydatné pomoci restaurací rychlého občerstvení. O tom se jejich předkům v dobách nouze kulturní revoluce ani nesnilo.

Průměrná výška vojáků je nyní o dva centimetry vyšší než před 20 lety a jejich pas je o pět centimetrů širší. To komplikuje především lezení úzkými průlezy tanků nebo poskládání se do kokpitu letadla, uvedla studie. Je třeba také prodloužit pažby pušek.

Čínská armáda
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Čínská armáda by se tak podle studie v první řadě měla soustředit na vývoj nové generace prostornějších tanků. Nízko posazené nejběžnější čínské bojové tanky, které jsou navržené podle 30 let starého modelu ruské série T, z nich činí nesnadnější terče, ale jejich prostor je příliš stísněný pro mohutnější současné vojáky. 

Čínská mladá generace je všeobecně mnohem vyšší než jejich rodiče, což je připisováno na vrub lepší stravě. Velkým problémem se v zemi stává obezita. Podle studie čínského ministerstva zdravotnictví byli šestiletí městští chlapci v roce 2007 o 6,3 centimetru vyšší a o tři kilogramy těžší než chlapci před 30 lety.