Šest mrtvých při protivládních protestech ve Venezuele

Caracas - Už šest obětí si vyžádaly demonstrace proti zadržení organizátora protivládních protestů ve Venezuele. V metropoli Caracasu létaly vzduchem kameny i zápalné láhve. Vězněný Leopoldo López vyzval své příznivce ke svržení autoritativního levicového režimu Nicoláse Madura. Prezident zase označil Lópeze za fašistu, který se pokusil o státní převrat.

Uvězněný vůdce demonstrantů Leopoldo López vyzval ve středu k pokračování snah o svržení prezidenta Nicoláse Madura. Během středy skupiny studentů v metropoli Caracasu blokovaly hlavní silnice a zapalovaly ohně. K potyčkám docházelo před budovou soudu v hlavním městě Caracasu, kde je López.

Policie rozháněla protestující na náměstí ve východní zámožné části Caracasu. Z okolních ulic se ozývala střelba a čtvrtí projížděly skupiny motocyklistů.

Policisté se střetli s demonstranty také ve městech San Antonio a Puerto Ordaz, když protestující používali kameny a policie gumové projektily a slzný plyn. V Puerto Odraz se střetli i účastníci provládních i protivládních pochodů.

López, po němž venezuelská policie pátrala od minulé středy kvůli organizování protivládních protestů, se v úterý sám vzdal úřadům. Dvaačtyřicetiletý ekonom, který má blízko ke Spojeným státům, opět vyzval k dalším akcím zaměřeným na Madurovo svržení. „Dnes, více než kdy dříve, musí být naším zájmem odchod této vlády,“ řekl na videu, které natočil před svým zadržením.

Po jeho zatčení se zvedla vlna protivládních nálad, kterou ještě přiživila smrt studentky a místní královny krásy Génesis Carmonaové. Zemřela v nemocnici poté, co ji při demonstraci ve městě Valencia v centrální Venezuele zasáhl do hlavy jeden z gumových projektilů, kterými policie potlačovala protesty.

Nicolás Madura, venezuelský prezident:

Venezuelský prezident Nicolás Maduro„Tento fašista, kterého jsme zadrželi, je souzen proto, že se snažil vyvolat státní převrat. Za to musí nést zodpovědnost. A stejně jako jeho komplicové je zodpovědný za každou násilnost, která se děje v této zemi. Jeden z nich je ve vězení a ti další budou následovat. Budu chránit demokracii v této zemi.“


Prezident Nicolás Maduro ve více než dvouhodinovém televizním projevu ve středu odsoudil „fašistické“ spiknutí, které má podle něj destabilizovat zemi. "Řekl jsem 'Pošlete ho do vězení.' A to se také stalo. A to se stane všem fašistům," řekl Maduro o Lópezovi.

Nejmenovaný představitel justice prohlásil, že prokuratura Lópeze obžaluje spíše než ze zabití a terorismu z méně závažných trestných činů jako žhářství a z podněcování ke zločinům. To by podle tohoto představitele umožňovalo Lópeze propustit ještě před zahájením procesu.

Americký prezident Barack Obama Madurovu vládu vyzval, aby přestala zatýkat demonstranty a začala s nimi jednat. Lidé protestují hlavně kvůli kriminalitě, která stále roste, neschopnosti vlády bojovat s korupcí a nedostatku potravin v obchodech.

Video Protivládní demonstrace ve Venezuele
video

Protivládní demonstrace ve Venezuele