Korejci mohou po letech obejmout své ztracené příbuzné

Soul/Pchjongjang - V severokorejském letovisku na hoře Kumgang začalo setkání rodin rozdělených korejskou válkou z let 195053. Do KLDR zamířilo přes 82 Jihokorejců pokročilého věku doprovázených rodinnými příslušníky. Ze severokorejské strany se údajně dnešní akce účastní asi 180 lidí. Jde o první podobné setkání, jaké se uskuteční od roku 2010.

Schůzka, která se koná poté, co KLDR vyzvala k lepším vztahům mezi oběma zeměmi, začala kolem 15:00 místního času (7:00 SEČ) a potrvá do soboty. V neděli začne druhé kolo setkání, jež má skončit v úterý 25. února a na němž je očekáváno dalších zhruba 450 Korejců, napsala jihokorejská agentura Jonhap.

Jihokorejská televize dnes odvysílala záběry na staré ženy v tradičních oděvech, jak se plny emocí objímají a jak spolu hovoří. Shrbení muži si utírali slzy do kapesníků, když poprvé po šesti desetiletích spatřili své bratry, sestry, manželky a děti, o nichž po celou dobu neměli žádné zprávy a které již pravděpodobně nikdy znovu neuvidí.

Jednoho muže přivezli do místnosti pro setkání položeného na nosítkách, kolem těla měl pevně omotanou modrou přikrývku. Více než deset Jihokorejců, kteří se dnešního setkání účastní, je upoutaných na vozíky, dvě ženy necestovaly s ostatními autobusem, ale musela je přivézt sanitka.

Jihokorejci mají pro své příbuzné s sebou dárky, včetně oblečení, léků a potravin. Mezi Jihokorejci, kteří vyhráli losování o účast na schůzce, je i téměř osmdesátiletý I Tu-jong. „Pro lidi je těžké pochopit, jaké to je, když jste tak dlouho od někoho oddělení,“ řekl BBC I Tu-jong před zahájením dnešní schůzky.

„Ale je to opravdový zázrak. Jsem nesmírně šťastný. V životě mi nejvíc chybí můj bratr, a teď ho znovu uvidím. Ničeho bych nelitoval, ani kdybych zítra zemřel,“ dodal. Pro bratra s sebou přivezl teplé oblečení a nakoupil mu také čokoládové sušenky, protože slyšel, že jsou v Severní Koreji nesmírně oblíbeným pamlskem.

Na setkání s příbuznými čekají desítky tisíc lidí

S ohledem na nevypočitatelnost severokorejského režimu vůdce Kim Čong-una do poslední chvíle nebylo jisté, zda se setkání uskuteční. Pchjongjang hrozil, že ho zruší kvůli jihokorejsko-americkým vojenským manévrům, které mají začít v pondělí.

Setkání rozdělených korejských rodin
Zdroj: REUTERS/Yonhap
Autor: Lee Ji-eun

První schůzky rozdělených rodin se konaly v roce 1985, pak ale byly na 15 let přerušeny a organizovat se začaly opět až po historickém mezikorejském summitu v roce 2000. Od té doby se jich zúčastnilo kolem 22 tisíc lidí.

Na seznamu čekatelů na další taková setkání je v Jižní Koreji asi 72 tisíc osob. Téměř polovina z nich je starších 80 let. Údaje z KLDR nejsou k dispozici. Severokorejští účastníci údajně před začátkem setkání dostávají školení, v němž jsou důrazně nabádáni, aby nemluvili o politice.