Nepokoje v Caracasu trvají, prezident pohrozil vyhoštěním CNN

Caracas - Nepokoje ve Venezuele neustávají. Demonstranti požadují odstoupení prezidenta Nicolase Madura. Ten obvinil opozici, že podněcuje demonstranty k násilí a snaží se o převrat. Hlava státu také vyhrožuje vyhoštěním zahraničních novinářů – varování kvůli způsobu informování o krizi směřoval například ke štábu CNN. Násilí si od začátku protestů minulý týden vyžádalo především mezi demonstranty desítky zraněných a šest mrtvých.

Video Maduro je nespokojen s působením štábů ze zahraničí
video

Maduro je nespokojen s působením štábů ze zahraničí

Demonstranti vytýkají vládě neschopnost bojovat s vysokou inflací či růstem kriminality, stejně jako s korupcí či nedostatkem základního zboží v obchodech. Podle Madura jim navíc straní média včetně těch zahraničních. „Požádal jsem ministra informací, aby varoval CNN, že její lidé budou vyhnáni ze země, pokud nedají své zpravodajství do pořádku. Přestaňte s válečnou propagandou,“ prohlásil Maduro.

Prezident také obvinil opozici z terorismu a přípravy násilného převratu. Demonstranti ale podobné názory odmítají. „Pokojně protestujeme, protože jsme přesvědčeni, že žijeme v diktatuře. Včera jsme byli napadeni policií a národními gardami. Oni vypalovali budovy, jsou nemorální, porušují lidská práva,“ řekl obyvatel Caracasu Juan Carlos Garcia.

Americký prezident Barack Obama vyzval ve středu Madurovu vládu, aby přestala zatýkat demonstranty, propustila ty již zatčené, zahájila dialog a soustředila se na „legitimní požadavky“ protestujících. Podle Madura jsou tyto výzvy „novým a hrubým vměšováním“ do vnitřních záležitostí Venezuely. Vyzval také americkou vládu, aby „vysvětlila, proč financuje, povzbuzuje a hájí opoziční vůdce, kteří podporují násilí“.

I když většina demonstrací byla pokojná, stále viditelnější radikální skupiny útočí na policii, blokují silnice a plení budovy, napsala agentura Reuters. Skupiny na ochranu lidských práv tvrdí, že reakce policie byla přehnaná.

K napětí přispělo i zatčení iniciátora demonstrací Leopolda Lópeze, který se v úterý dobrovolně vydal úřadům. Hlavní představitel venezuelské opozice Henrique Capriles, který loni prohrál s Madurem v prezidentských volbách, nepodporuje Lópezovu taktiku pouličních protestů, ale podporuje požadavky demonstrantů a odsoudil reakci vlády.