Účastníkům protestu proti Putinovi soud uznal vinu

Moskva - Moskevský obvodní soud shledal vinnými 8 účastníků předloňské demonstrace proti znovuzvolení prezidenta Vladimira Putina. Protest tehdy vyústil v ostrý střet s policií. Konkrétní tresty budou známy až v pondělí. Demonstrantům hrozí 5 až 6 let vězení, stále ale trvají na své nevině. Před soudní budovou policie zatkla na 200 aktivistů, kteří je přišli podpořit.

Před soudní budovou se během dopoledne v očekávání verdiktu sešly stovky lidí, kteří se dožadovali osvobození souzených a na druhé straně provolávali hanbu úřadům. Ve vstupu do budovy jim zabránily silné policejní kordony. Policisté přitom pozatýkali na 200 osob, které podle ministerstva vnitra narušovaly veřejný pořádek.

V davu byl i známý opozičník Alexej Navalnyj, kterému odvolací soud loni na podzim změnil pětileté vězení za údajný podvod na podmíněný trest. Ze Soči přijely také Putinovy odpůrkyně Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová z punkové skupiny Pussy Riot. Obě strávily téměř dva roky v pracovním táboře kvůli protiputinovské „punkové modlitbě“ předvedené v moskevském pravoslavném chrámu.

Členky Pussy Riot na demonstraci před moskevským soudem
Zdroj: ČTK

Rozsudek, včetně očekávaného pondělního vynesení výše trestů, je nepravomocný. Obhajoba již dala najevo, že se proti němu odvolá. „Tento verdikt považujeme za nezákonný a zcela určitě ho napadneme u odvolací instance moskevského městského soudu,“ řekl agentuře ITAR-TASS jeden z advokátů.


Na Blatném náměstí v centru ruské metropole se před dvěma roky 6. května uskutečnila demonstrace, kterou opozice svolala na protest proti opětnému zvolení Putina hlavou státu. Tvrdý střet bezpečnostních sil s účastníky akce skončil zraněním třiceti policistů a několika desítek protestujících. Zatčeno bylo kolem 400 opozičních aktivistů, z nichž třicítka byla obžalována z různých přečinů proti zákonům.

Odsouzený Maxim Luzjanin
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jevgenij Feldman

V procesech vedených kvůli tomuto protestu zatím padly dva verdikty - opozičník Maxim Luzjanin dostal 4,5 roku vězení a aktivista radikální Levé fronty Konstantin Lebeděv byl odsouzen na 2,5 roku. Soud se dvěma dalšími opozičními činiteli, Sergejem Udalcovem a Leonidem Razvozžajevem, začal v Moskvě v úterý. Stíhání dalších čtyř osob bylo na základě loňské amnestie zastaveno.

  • Dnes si verdikt vyslechlo osm účastníků demonstrace - Jaroslav Bělousov, Stěpan Zimin, Arťom Savelov, Alexej Polichovič, Děnis Luckevič, Alexandra Duchaninová, Andrej Barabanov a Sergej Krivov. Někteří z nich už strávili rok ve vazbě.

Ruská opozice nepokoje na Blatném náměstí označuje za provokaci vyvolanou policií. Zásah speciálních jednotek OMON byl údajně neúměrně tvrdý a bezohledný. Akci podle opozičníků posvětilo nejvyšší kremelské vedení, aby získalo záminku k potlačení sílícího protivládního odporu.