Když nemůžou na Merkelovou, špehují USA alespoň její okolí

Berlín - Po zastavení odposlouchávání německé kancléřky Angely Merkelové se americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) zaměřila na její nejbližší okolí. Napsal to dnes německý nedělník Bild am Sonntag, podle něhož americká tajná služba špehuje i jednoho z kancléřčiných nejdůvěrnějších spolupracovníků, Thomase de Maiziéra, který vedl resort obrany a koncem loňského roku se přesunul do čela ministerstva vnitra. Celkem dle informací listu americká agentura v Německu sleduje 320 osob.

„Dostali jsme příkaz nepřipustit, aby nám unikly nějaké informace potom, co kancléřka už nesmí být přímo sledována,“ cituje nedělník nejmenovaného vysokého představitele americké rozvědky. Jenže zatímco kancléřku museli špioni pustit z očí, o dalších německých politicích to prý neplatí.

Bývalý ministr obrany de Maiziére se podle německého listu ocitl v hledáčku NSA i proto, že byl považován za nadějného kandidáta na post generálního tajemníka NATO. Z monitorování jeho komunikace se Američané údajně dozvěděli, jak blízkým důvěrníkem kancléřky je. Před důležitými rozhodnutími prý Merkelová de Maiziérovi i několikrát volala a žádala ho o radu. Používat při tom měli i neobvyklou formulaci: „Co si mám myslet?“

Podle zdroje nedělníku má NSA v současnosti v Německu 297 agentů, kteří tam sledují 320 lidí. Jedná se většinou o osoby na rozhodujících pozicích v politice a ekonomice.

„Americká vláda dala jasně na srozuměnou, že Spojené státy sbírají takové zpravodajské informace, jaké shromažďují i ostatní země,“ komentovala zjištění německého listu mluvčí NSA Caitlin Haydenová. Také jiné zpravodajské služby podle ní sbírají informace o záměrech vlád z celého světa. „Nebudeme se omlouvat za to, že naše služby pracují co možná nejefektivněji,“ dodala.

Dlouhodobé špehování Merkelové vyvolalo pobouření napříč celým německým politickým spektrem. Z průzkumu vyplynulo, že tři čtvrtiny Němců si myslí, že by se měl americký prezident Barack Obama kancléřce osobně omluvit. Šedesát procent Němců tvrdí, že aféra silně nebo velmi silně poškodila americko-německé vztahy.