USA a Korea zahájily společné cvičení. KLDR snad letos bude klidná

Soul - Tisíce vojáků armád Spojených států a Jižní Koreje dnes zahájily pravidelné každoroční cvičení. Obvykle jsou manévry důvodem pro Severní Koreu, aby vyostřila rétoriku proti USA i svému jižnímu sousedovi, loni jim dokonce hrozila jaderným útokem. Letos ale cvičení, které potrvá do 18. dubna, začalo v době, kdy se v KLDR koná poprvé od roku 2010 setkání rozdělených rodin. I proto je podle analytiků atmosféra o poznání klidnější.

Video Zpravodaj ČT v Číně: Atmosféra kolem manévrů je mnohem klidnější než loni
video

Zpravodaj ČT v Číně: Atmosféra kolem manévrů je mnohem klidnější než loni

Vojenské manévry budou zahrnovat část Key Resolve založenou na počítačové simulaci a operaci Foal Eagle, která sestává ze vzdušných, pozemních a námořních cvičení. Zapojí se do nich více než 12 500 amerických vojáků. Bližší podrobnosti ke cvičení ovšem nejsou - na rozdíl od předchozích ročníků - zveřejňovány.

Důvod, proč se letos Američané i Korejci drží v souvislosti se cvičením vojáků při zemi, je zřejmý. Pchjongjang totiž tradičně proti manévrům protestuje a považuje je za přímou provokaci. Loni KLDR hrozila jaderným úderem a útoky na jihokorejské i americké cíle, letos v lednu Severokorejci varovali, že kvůli pořádaným manévrům zruší program setkávání rozdělených rodin.

Paradoxně právě díky setkání rodin, které od sebe nenávratně oddělila korejská válka v letech 1950 až 1953, se ovšem letošní cvičení odehrává ve zcela jiné, uvolněnější atmosféře. Už samotné uspořádání schůzek mezi příbuznými je pro analytiky znakem výrazného zlepšení vztahů mezi rozdělenými státy, mezi nimiž stále formálně panuje válečný stav.

Američané a Jihokorejci své vojenské cvičení označují za obrannou akci, zatímco podle KLDR jde o „nácvik na válku“. Podle zpravodaje ČT v Číně Tomáše Etzlera ale jindy ostrý severokorejský tisk letos informuje o manévrech velmi umírněně.