Soud s protiputinovskými oponenty: Sedm z osmi míří za mříže

Moskva - Moskevský soud poslal do vězení sedm z osmi aktivistů za protest proti prezidentu Vladimiru Putinovi v roce 2012. Tresty jsou ve výši od dvou a půl do čtyř let, osmému odpůrci prezidenta udělil soud podmínku. Obhájci lidských práv soud kritizovali jako bezpříkladný „demonstrační proces“. Čekání na verdikt provázely od rána demonstrace. Policie při nich zatkla kolem dvou stovek lidí, včetně opozičního předáka Alexeje Navalného. Večer pak byly při protestech v Moskvě a Petrohradě zatčeny desítky lidí.

Moskevský obvodní soud shledal vinnými osm účastníků demonstrace již v pátek a dnes sdělil výši trestů. Soudkyně Natalija Nikišinová zdůraznila, že obžalovaní se 6. května 2012 moskevských násilností aktivně účastnili.

Na verdikt od rána čekalo několik stovek opozičních aktivistů, po jeho vynesení skandovali „hanba“. Navalnyj, kterému odvolací soud loni na podzim změnil pětileté vězení za údajný podvod na podmíněný trest, je rovněž mezi zadrženými, stejně jako dvě nedávno propuštěné členky punkové skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová. Večer se pokusila skupina asi 500 lidí demonstrovat na Manéžním náměstí v centru metropole, policisté jich na čtyři stovky zadrželi kvůli narušování veřejného pořádku. Opět mezi nimi byli Navalnyj a Tolokonnikovová, její manžel Pjotr Verzilov a také známý opoziční politik a bývalý vicepremiér Boris Němcov. Proti rozsudku se protestovalo i v Petrohradě, šest desítek demonstrantů policisté zadrželi.

V procesech vedených kvůli protiputinovské demonstraci již dříve padly dva verdikty - opozičník Maxim Luzjanin dostal 4,5 roku vězení a aktivista radikální Levé fronty Konstantin Lebeděv byl odsouzen na 2,5 roku. Soud se dvěma dalšími opozičními činiteli, Sergejem Udalcovem a Leonidem Razvozžajevem, začal v Moskvě minulé úterý.

Video Soud poslal do vězení Putinovy oponenty
video

Soud poslal do vězení Putinovy oponenty

Na Blatném náměstí v centru ruské metropole se před dvěma roky 6. května uskutečnila demonstrace, kterou opozice svolala na protest proti opětnému zvolení Putina hlavou státu. Tvrdý střet bezpečnostních sil s účastníky akce skončil zraněním třiceti policistů a několika desítek protestujících. Zatčeno bylo kolem 400 opozičních aktivistů, z nichž třicítka byla obžalována z různých přečinů proti zákonům.

Demonstrace před moskevským soudem
Zdroj: ČTK