Příprava na prezidentské volby? Egyptská vláda rezignovala

Káhira - Egyptská vláda se dnes rozhodla rezignovat. Oznámil to v přímém televizním přenosu egyptský premiér Házim Bibláví. Důvody tohoto kroku neupřesnil. Oživil nicméně spekulace o tom, že dosavadní ministr obrany a šéf armády Abdal Fattáh Sísí si tímto krokem uvolňuje ruce pro očekávanou kandidaturu v prezidentské volbě, která by se měla pravděpodobně konat už v dubnu.

„Vláda dnes přijala rozhodnutí nabídnout svou rezignaci prezidentovi republiky,“ prohlásil Bibláví. Egyptský deník Al-Ahrám s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedl, že kabinet usnesení přijal po pouhých 15 minutách jednání. Ministři zůstanou v úřadu do doby, než prozatimní prezident Adlí Mansúr jmenuje nové.

Bibláví už počátkem února podle místního tisku hovořil o chystaných vládních změnách. Za hlavní přitom byl považován odchod nejmocnějšího muže v zemi, šéfa armády Abdala Fattáha Sísího, z čela ministerstva obrany. Sísí hodlá kandidovat v prezidentských volbách a musí se proto vládní funkce vzdát. Bibláví nicméně v televizním projevu důvod demise vlády neuvedl. Může za ní být i rostoucí nespokojenost s kabinetem a jeho slabým ekonomickým výkonem.

Házim Bibláví:

„Vláda se rozhodla předat prezidentovi republiky svou demisi. Je to fér vůči kabinetu, mně samotnému a lidem, že nedávám tuto informaci ihned hlavě státu, ale že ji oznamuji veřejně. Během posledních šesti nebo sedmi měsíců nesl kabinet na svých bedrech velkou odpovědnost a plnil svou práci naprosto citlivě, odpovědně a oddaně.“


Sísí se těší mezi Egypťany velké popularitě, i když je spjat s režimem někdejšího prezidenta Husního Mubaraka, kdy byl velitelem letectva. Jeho stoupenci v něm spatřují rozhodného člověka schopného stabilizovat rozdělenou zemi. Předpokládá se, že prezidentskou volbu by Sísí s výraznou převahou vyhrál.

Abdal Fatah Sísí
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jim Watson, Pool, File

Bibláví se stal premiérem loni v polovině července, necelé dva týdny poté, co právě Sísí sesadil islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Ten nyní společně se svým hnutím Muslimské bratrstvo čelí sérii obžalob.

Video Egyptská vláda podala demisi
video

Egyptská vláda podala demisi

Egyptská vláda podala demisi

24.2. 13:00

V Egyptě padla vláda

Soud s Mursím byl odročen

Soud s Mursím v kauze hromadného útěku z věznice v roce 2011 byl dnes odročen. Důvodem je žádost obhajoby o výměnu soudců, které viní z podjatosti. Nyní musí jiný soud rozhodnout, zda je požadavek oprávněný.

Nynější případ se týká hromadného útěku z vězení během povstání proti bývalému prezidentovi Husnímu Mubarakovi počátkem roku 2011. Aktivisté islamistického Muslimského bratrstva, palestinského Hamasu a libanonského Hizballáhu tehdy v prvních dnech revolty zaútočili na věznice a policejní stanoviště a pomohli na svobodu tisícům vězněných souvěrců. Zabili přitom řadu policistů. Spolu s Mursím jsou na seznamu 130 obžalovaných i předáci bratrstva a členové radikálních hnutí Hamas a Hizballáh. Řada obžalovaných je souzena v nepřítomnosti.

Od neděle pokračuje také proces s Mursím a dalšími 35 lidmi za údajnou špionáž a za přípravu teroristických útoků. Prokuratura Mursího nejnověji obvinila z toho, že předával státní tajemství elitním složkám íránských ozbrojených sil, takzvaným Strážcům revoluce. Už předtím byl obviněn z téhož ve prospěch radikálního palestinského hnutí Hamas nebo libanonské organizace Hizballáh.