Za homosexualitu doživotí. Ugandský prezident podepsal drakonický zákon

Kampala - Ugandský prezident Yoweri Museveni dnes podepsal kontroverzní zákon proti homosexualitě, který se stal terčem velmi ostré kritiky Západu. Norma trestá homosexualitu, její projevy a propagaci „za přitěžujících okolností“ až doživotním vězením. Museveni při podpisovém aktu prohlásil, že tento zákon je nutný, neboť „arogantní západní skupiny“ se snaží „verbovat“ ugandské děti pro homosexualitu.

Museveni původně zákon podepsat odmítal kvůli jeho přílišné přísnosti, před pár dny se ale po údajné konzultaci s lékařskými experty rozhodl, že tak učiní. Dokument dnes signoval ve své rezidenci za přítomnosti vládních představitelů, novinářů a ugandských vědců, jejichž posudek - konstatující, že homosexualita není zakotvena v genech - prezidenta k podpisu přesvědčil.

Ochránci lidských práv považují zákon za drakonický. Některé západní státy už dříve pohrozily ukončením finanční pomoci vládám, které přijmou takové zákony proti sexuálním menšinám. „My Afričané se nikdy nesnažíme vnutit náš názor ostatním. Jediné, co (západní státy) mohou, je nechat nás na pokoji,“ vzkázal dnes Museveni zahraničním kritikům.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Sipa Press
Autor: Benedicte Desrus

Homosexualita je v afrických zemích většinou tabuizována a ve 37 z nich, včetně Ugandy, je ilegální. Jen málo Afričanů se otevřeně ke své homosexualitě hlásí. Obávají se uvěznění, násilí nebo ztráty zaměstnání.

Za první porušení zákona ugandská norma počítá se 14 lety vězení, v případě „homosexuality s přitěžujícími okolnostmi“ hrozí až doživotí. Do této kategorie řadí opakovaný styk mezi dospělými gayi a lesbami, sex s nezletilými a tělesně postiženými stejného pohlaví a sexuálně aktivní homosexuály nakažené virem HIV. Tresty vězení jsou v něm ale zakotveny i za šíření homosexuálních idejí a tiskovin.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ben Curtis

Podle zákona, schváleného ugandským parlamentem loni v prosinci, je trestným činem i nenahlášení gaye úřadům, což podle BBC znemožní, aby se Uganďané veřejně hlásili ke své menšinové sexuální orientaci. Původní návrh zákona za některé projevy homosexuality žádal dokonce trest smrti, po mezinárodní kritice ale vláda nejvyšší trest z normy odstranila.