Italský premiér Renzi a jeho kabinet dostali důvěru

Řím - Vláda nového italského premiéra Mattea Renziho obdržela důvěru parlamentu. V Senátu získala podporu v noci na dnešek a dnes večer uspěla i v Poslanecké sněmovně. Nový premiér slíbil, že jeho kabinet provede nutné ekonomické reformy i změny volebního zákona. Itálie se stále potýká s hospodářskými obtížemi a vysokou nezaměstnaností, z recese se vymaňuje velmi pomalu.

Senát vyjádřil Renziho vládě důvěru 169 hlasy, proti bylo 139 senátorů. Ve sněmovně, kde má Renziho Demokratická strana (PD) většinu hlasů, podpořilo kabinet 378 poslanců. Dalších 220 bylo proti.

Demokratická strana se na reformě volebního zákona dohodla s opoziční stranou Vzhůru, Itálie! expremiéra Silvia Berlusconiho. Reforma mimo jiné počítá i s tím, že Senát v budoucnu nebude mít zákonodárné pravomoci.

O změně volebního zákona se v Itálii začalo mluvit po loňských předčasných volbách, které skončily patem. Ani jedna z velkých stran tehdy nedokázala složit vládní většinu a po intervenci prezidenta nakonec vznikla velká koalice politických rivalů - levicové PD a pravicového Berlusconiho Lidu svobody (PdL).

Matteo Renzi v italském senátu
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Renzi chce kromě volebního zákona v rychlém sledu změnit i daně či justici. Před senátory prohlásil, že hodlá procentuální daňové zatížení snížit o dvojciferné číslo a zmírnit zejména zdanění práce. Země se už několik let potýká s hospodářskými problémy a vysokou nezaměstnaností. Z recese vychází jen pozvolna, v loňském posledním čtvrtletí její ekonomika vzrostla jen o chabých 0,1 procenta a za celý rok klesla o 1,9 procenta.

Devětatřicetiletý Renzi se do čela PD dostal před dvěma měsíci a ve vysoké politice je nováčkem. Jeho vláda se opírá o stejnou koalici jako Lettův kabinet. Kromě PD v ní je Nová centristická pravice (NCD), kterou vede Angelino Alfano, dřívější Berlusconiho spojenec, a další dvě menší středová hnutí.

Video Andreas Pieralli k hlasování o důvěře italské vládě
video

Andreas Pieralli k hlasování o důvěře italské vládě

Andreas Pieralli k hlasování o důvěře italské vládě

14:15 25.2.

Nová italská vláda získala důvěru v senátu