Merkelová: Írán je hrozbou pro Izrael i pro Evropu

Jeruzalém – Německá kancléřka Angela Merkelová při návštěvě židovského státu označila Írán za potenciální hrozbu nejen pro Izrael, ale i pro evropské země. Berlín chce podle ní prosazovat pokračování rozhovorů s Teheránem ohledně jeho jaderného programu.

Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua světové velmoci nyní hovoří o tom, že určité obohacování uranu bude moci v Íránu pokračovat i po uzavření smlouvy. „Myslím, že je to chyba. A každý blízkovýchodní vůdce, se kterým jsem mluvil, je stejného názoru, ať již to říká veřejně, či nikoliv. Proč? Jestliže chce Írán jadernou energii skutečně jen pro civilní účely, nepotřebuje obohacování a centrifugy,“ řekl Netanjahu.

Navzdory varování před hrozbou z Teheránu ovšem byla Merkelová ve svém prohlášení zdrženlivější a izraelský požadavek, aby se Írán v nyní projednávané smlouvě se světovými mocnostmi vzdal všech svých citlivých jaderných projektů, ale německá kancléřka nepodpořila. Názory na rozhovory s Íránem i jejich samotné konání se podle ní liší. „Očekáváme, že budou vytvořena určitá pravidla, která zajistí, že Írán nedosáhne v blízké budoucnosti na (vojenské) jaderné kapacity,“ řekla Merkelová.

Bojkot zboží z židovských osad? Není šťastný, soudí Merkelová

Na návštěvu židovského státu dorazila německá kancléřka i s početnou skupinou ministrů, kteří se účastní společného jednání vlád Německa a Izraele. Obě země sice navázaly diplomatické styky až dvacet let po válce, nyní ale Tel Aviv označuje Berlín za svého největšího spojence v Evropě. Stejně jako v minulosti šéfka německé vlády během návštěvy zdůraznila, že si přeje mírové řešení blízkovýchodní otázky na principu dvou států - izraelského a palestinského.

Merkelová se vyjádřila i k tématu bojkotu izraelských produktů pocházejících ze židovských osad na západním břehu Jordánu. EU chce, aby tyto výrobky v budoucnu byly označovány jako vyrobené v osadách na západním břehu, ne v Izraeli, jak je tomu dosud. Protože EU považuje osady za nelegální a nesouhlasí s jejich neustálým rozšiřováním, mohla by dovoz tohoto zboží zakázat.

Merkelová řekla, že podle ní bojkot mírovým rozhovorům mezi Izraelci a Palestinci nijak nepomáhá. Podobné akce prý jen poškozují palestinskou ekonomiku, protože ohrožují pracovní místa pro Palestince zaměstnané v osadách. „Bojkot není volbou Německa. Máme určitá pravidla pro označování zboží a ta musíme dodržet, ale v bojkot nevěříme,“ řekla Merkelová.