Vyschlá na troud. Kalifornii sežehlo stoleté sucho

San Francisco – Západoamerická Kalifornie se potýká s největším suchem za posledních sto let, ve státě platí stav nouze, prakticky vyschlá je přehrada Almaden a zemědělci počítají škody v miliardách dolarů. Ke zlepšení by mohlo dojít zítra, na kdy meteorologové předpovídají příchod dešťových srážek.

Video Kalifornii trápí stoleté sucho
video

Kalifornii trápí stoleté sucho

Nezvyklé přírodní jevy tuto zimu netrápí Spojené státy poprvé, východ USA se několik týdnů potýkal s hlubokými mrazy a podle meteorologů mají tyto anomálie společný původ vysoko v atmosféře; způsobuje je tzv. jet-stream čili prstenec rychlého proudění, který je letos mimořádně zvlněný do meandrů a vytváří kapsy studeného – v případě východu – nebo teplého vzduchu – v případě Kalifornie (čtěte víc).

Jet-stream se letos zároveň pohybuje pomaleji než obvykle, což v případě Kalifornie způsobilo mnohatýdenní sucho. Důsledkem je, že téměř vyschla přehrada Almaden, asi hodinu od San Franciska; vodu z ní obvykle bere např. údolí Silicon Valley, místo desetimetrové hloubky je ale dnes na dně nádrže pouze říční strouha a potoky pod nádrží vyschly úplně.

„Budeme na správní radě požadovat, aby domácnostem a podnikům doporučila snížení spotřeby vody o 20 procent, to už je vážné,“ varuje Marty Grimes, mluvčí vodáren Santa Clara Valley Water District.

Svou daň si počasí vybralo i v údolí Napa, vinařském srdci spojených států. Christopher Howell, manažer zdejší vinice Cain, očekává letos poloviční sklizeň, protože dešťové srážky byly v údolí pětinové ve srovnání s uplynulými lety. „Snažím se zachránit život této vinici pro příští rok a ten další, až teprve potom budu myslet na letošní sklizeň,“ uvádí. I kdyby byl letošní ročník slabý, trh s vínem si toho všimne až za několik let.