Německý exprezident Wulff za pivo na Oktoberfestu pykat nebude

Hannover - Zemský soud v Hannoveru dnes osvobodil bývalého německého prezidenta Christiana Wulffa obviněného z neoprávněného čerpání výhod. Tato aféra byla jednou z příčin Wulffovy rezignace v únoru 2012. Soud verdikt zdůvodnil tím, že pro obvinění z přijímání výhod neexistují žádné důkazy, a konstatoval, že exprezidentovi náleží odškodnění.

Wulff čelil obžalobě kvůli tomu, že se v roce 2008 ještě jako regionální dolnosaský premiér nechal na mnichovském pivním festivalu Oktoberfest hostit filmovým producentem Davidem Groenewoldem. Ten údajně část jeho pobytu zaplatil; na hotel a na občerstvení tehdy čelného představitele křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové a jeho rodinu dal 750 eur (dnes asi 20 600 Kč). Podle žalobců tím chtěl Wulffa ovlivnit, aby uvolnil veřejné prostředky na jeho připravovaný filmový projekt John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše. Peníze nakonec Groenewold skutečně získal.

Christian Wulff po odchodu ze soudní síně:

„Ulevilo se mi. Jsem rád, že se u tohoto soudu prosadilo právo a já se nyní zase můžu dívat dopředu.“


Obhajoba však tvrdila, že oba muži byli dobří přátelé a mezi takovými jsou podobné vzájemné úhrady běžné. Potvrdila to mimo jiné Wulffova manželka Bettina, s níž se exprezident rozvádí, či jeho osobní strážce. Obhájci proto požadovali zproštění obvinění. Groenewold byl ve Wulffově případu jeho spoluobviněným, také jeho hannoverský soud dnes osvobodil.

Státní zástupci se chtějí v průběhu příštího týdne rozhodnout, zda se proti dnešnímu verdiktu odvolají. Žádost o revizi musí podat do týdne.

Christian a Bettina Wulffovi přicházejí k soudu
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Julian Stratenschulte

Osvobozující rozsudek média i odborníci očekávali. Soudce už v prosinci uvedl, že obžaloba je nepřesvědčivá, a spekulovalo se o tom, že bude soud ukončen už v lednu namísto původně plánovaného dubna. Později soudce schválil výslech dodatečných svědků a posunul termín rozhodnutí na konec února. Státní zastupitelství na závěr procesu ani neuvedlo, jak vysoký trest pro bývalého prezidenta žádá, a požadovalo jen další důkazní řízení.

Video Německý exprezident Wulff je nevinen, rozhodl soud
video

Německý exprezident Wulff je nevinen, rozhodl soud

Jak připomněl berlínský zpravodaj ČT Martin Jonáš, Wulff nyní pracuje jako právník pro společnost, která hájí zájmy zahraničních firem, zejména z muslimského světa. Díky svým pozitivním vyjádřením k roli islámu v Německu má Wulff velmi dobrou pověst právě v muslimském světě.

Němečtí prezidenti před soudem

Kauza, kvůli které byl Wulff obžalován, byla jednou z příčin jeho předčasného konce v prezidentské funkci, na niž rezignoval před dvěma roky. Kromě podezřelého výletu na pivní festival byl zapleten i do aféry s přijetím údajně zvýhodněného úvěru na 500 tisíc eur, podezření z nátlaku na média a do dalších kauz.

Německý prezident Joachim Gauck
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Gouhier Nicolas

Wulff byl vůbec prvním bývalým prezidentem Německa, který stanul před soudem. Není ale posledním. Současná hlava státu Joachim Gauck se nyní musí před soudem zpovídat z toho, že příznivce krajní pravice označil za šílence.