Exministra vám nevrátíme, vzkázal francouzský soud Gruzii

Paříž - Francouzský soud dnes odmítl žádost Gruzie o vydání bývalého gruzínského ministra obrany Davida Kezerašviliho, který před lety přešel do opozice a byl novou gruzínskou vládou obviněn z korupce a dalších zločinů. Kezerašviliho loni zatkla policie na jihu Francie.

Soud se přiklonil k názoru zástupkyně prokuratury, že žádost o vydání může být politicky motivovaná. „V tomto případu mám pochybnosti. Kezerašvili vykonával vysoké politické funkce a hrál významnou roli za války (Gruzie) proti Rusku v srpnu 2008,“ uvedla zástupkyně prokuratury.

Kezerašviliho advokáti tvrdí, že někdejší ministr se stal spolu s dalšími obětí politické čistky, kterou podle nich vedla nová gruzínská vláda. Kezerašvili působil ve vládě v letech 2006 až 2008 za prezidenta Michaila Saakašviliho a byl ve stejné straně jako on. Po prohraných parlamentních volbách v roce 2012 se zapojil do opozice.

Noví vládní představitelé ho obvinili z podílu na pašování etanolu mezi Ukrajinou a Gruzií a z nelegálních machinací kolem jedné televizní stanice. Kezerašvili poté utekl ze země. Gruzínské úřady na něj vydaly dva mezinárodní zatykače, na základě kterých ho francouzská policie zatkla loni v říjnu na letišti v Nice, odkud chtěl letět do Albánie.

Giorgi Margvelašvili
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Shakh Aivazov

Jeho žádost o propuštění justice v prosinci dvakrát zamítla, ale začátkem měsíce mu vyhověla. Kezerašvili však nesmí opouštět vymezenou oblast na jihu Francie a musí nosit elektronický náramek. Soud v Aix-en-Provence dnes tyto podmínky, za kterých může Kezerašvili pobývat na svobodě, potvrdil.