Hrozí Pompejím další zkáza? O víkendu se sypaly zdi

Neapol –  Další škody na památkách ve starověkých Pompejích u Neapole způsobily o víkendu silné deště. Škody utrpěly objekty v místech nepřístupných veřejnosti, jež jsou součástí zdejších vykopávek. Pod náporem padajících kusů zdiva se zhroutily přibližně dva metry nedávno opravené stěny někdejšího obchodu, v neděli spadla část zdi s obloukem Venušina chrámu a k úhoně přišla také obvodová zeď největšího pohřebiště starověkého města.

Ministr kultury Dario Franceschini svolal naléhavou schůzku k posouzení nových škod a pokroku realizace projektu oprav. Již po tři roky totiž dochází v Pompejích k častějším případům hroucení tamních památek. V prosinci 2011 se například zbortil jeden ze sloupů vstupního loubí takzvaného domu Loreia Tiburtina a o pár měsíců dříve se zřítila jedna zeď kamenné brány Porta di Nola.

Škody na památkách v Pompejích
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Salvatore Laporta

Pompeje zůstaly po výbuchu sopky Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu zasypány lávou. Archeologická lokalita, která byla v roce 1997 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO, je jedním z nejnavštěvovanějších míst Itálie. Každoročně sem přijíždí přes 2,5 milionu turistů. Přesto se podle odborníků stále dělá málo pro zabezpečení vykopávek a restaurování zachovalých staveb. Evropská unie schválila na údržbu a opravy tamních vykopávek 105 milionů eur (2,9 miliardy korun).

/*json*/{"map":{"lat":40.75224030642849,"lng":14.486607381474412,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/