Čmárat po Velké čínské zdi? Klidně – ale jenom někde…

Peking – Vyjít vstříc turistům, kteří mají nutkavou potřebu čmárat po zdech historických památek, se rozhodly čínské úřady. V části Velké čínské zdi zřídí zónu, kde budou moci návštěvníci zanechávat své psané vzkazy. Cílem je uchránit ostatní úseky této slavné památky před hyzdícími nápisy - namalovanými i vyrytými.

Mu-tchien-jü asi 70 kilometrů severovýchodně od Pekingu je jednou z nejpopulárnějších a nejlépe zachovaných částí Velké čínské zdi. Navzdory zákazům tam ale mnozí turisté vyrývají do kamene své iniciály a vzkazy. Od nynějška budou mít dovoleno zanechat své nápisy ve speciální zóně ve věži číslo 14, přičemž úřady plánují vyčlenit další dvě takové oblasti, pokud se tento krok osvědčí. Čínský tisk rovněž píše o chystané instalaci „elektronické tabule pro graffiti“, ačkoli není zcela jasné, jak by taková tabule měla fungovat.

List China Daily připomíná, že nejčastějším jazykem používaným v nápisech na Velké čínské zdi je angličtina.

/*json*/{"map":{"lat":40.44552722203434,"lng":116.55651095533383,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/