Kolem Země prosvištěl asteroid - ve vzdálenosti 348 tisíc kilometrů

Washington - Asteroid 2014 DX11 o velikosti asi třiceti metrů a váze 16 tisíc tun večer kolem 22:00 minul Zemi ve vzdálenosti 348 000 kilometrů. Přiblížil se tedy více než Měsíc, jehož průměrná vzdálenost od Země je 385 000 kilometrů. Podle NASA však nejde o nijak výjimečnou záležitost - za poslední rok se k Zemi ještě více přiblížilo 21 malých asteroidů o velikosti jeden až 30 metrů.

Jeden z programů NASA se soustřeďuje na sledování asteroidů, které by Zemi potenciálně mohly ohrozit. Vědci z NASA identifikovali na 95 procent objektů větších než jeden kilometr v průměru, které by se mohly přiblížit Zemi. Zhruba tak velký asteroid zřejmě před 65 miliony let způsobil vyhynutí dinosaurů. Vědci ale zdůrazňují, že kolize s podobně velkými asteroidy jsou velice vzácné a v dohledné budoucnosti takové riziko nehrozí. Větším problémem jsou menší objekty, které nejsou tak snadno identifikovatelné. Podle NASA je na oběžných drahách blízkých Zemi asi 25 000 asteroidů o průměru aspoň 100 metrů; z nich bylo identifikováno asi 25 procent.

Video Zemi těsně minul asteroid
video

Zemi těsně minul asteroid

Loni v únoru dopadl u Čeljabinska v Rusku meteorit o průměru asi 19 metrů. Exploze uvolnila zhruba třicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby svržené na Hirošimu.