Kaddáfího syn Saadí je zpět v Libyi, vydaly ho nigerské úřady

Tripolis - Nigerské úřady vydaly syna svrženého diktátora Muammara Kaddáfího do Libye, Saadí Kaddáfí již dokonce dorazil do hlavního města Tripolisu. Země požádala o jeho vydání z toho důvodu, aby jej mohla soudit podobně jako dalšího diktátorova syna Sajfa Isláma.

Saadí Kaddáfí ihned po příjezdu do Tripolisu skončil v libyjském vězení, kde s ním bude podle prohlášení vlády zacházeno v souladu s mezinárodními vězeňskými standardy. Libye chce někdejšího byznysmana, fotbalistu a šéfa místní fotbalové federace soudit za údajné násilné vyvlastňování majetku. Na rozdíl od bratra Sajfa Isláma se jím naopak neplánuje zabývat Mezinárodní trestní soud (ICC).

Sajfa Isláma dopadli libyjští milicionáři ze Zintánu při pokusu o útěk ze země koncem roku 2011 a nyní je souzen kvůli údajnému ohrožení bezpečnosti státu a zločinům proti lidskosti. Saadímu se podařilo uprchnout za hranice, několikrát však v minulých letech kvůli nepřehledným libyjským poměrům vyhrožoval, že se vrátí, neboť si prý lidé přáli návrat poměrů Kaddáfího éry.

Niger jej chtěl vydat ICC, ten o to však nepožádal, a tak Saadího po dlouhých průtazích způsobených nigerskými obavami o zajištění spravedlivého procesu v jeho rodné zemi nakonec vydal do Libye.

Video Telefonát Jakuba Szántó
video

Telefonát Jakuba Szántó