USA uvádějí na pravou míru Putinovy lži, podle Ruska jde o trapnou propagandu

Washington/Moskva – Směsicí nepravdivých tvrzení a překroucených faktů zdůvodňuje okupaci ukrajinského Krymu ruský prezident Vladimir Putin. Konstatuje to ministerstvo zahraničí USA v materiálu, který prý uvádí Putinovy manipulace s informacemi na pravou míru. Ruská diplomacie označila dokument za „primitivní pokřivování reality“ a „druhořadou propagandu“.

Dokument vydaný tiskovým odborem amerického ministerstva zahraničí obsahuje desítku Putinových tvrzení a jejich americký výklad. „Pan Putin říká: Ruské jednotky na Krymu jednají pouze ve snaze bránit majetek ruské armády. Jsou to 'skupiny občanské domobrany', nikoli ruské jednotky, které se zmocnily infrastruktury a vojenských zařízení na Krymu,“ uvádí úřad první tvrzení ruského prezidenta. „Fakta: Existují jasné důkazy, že v jádru vysoce organizovaných protiukrajinských sil na Krymu jsou příslušníci ruských tajných služeb,“ píše ministerstvo.

V dalších bodech se americká diplomacie vyjadřuje k tématům dohody o vojenských operacích mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou podle Putina Rusové dodržují, k údajným útokům na etnické Rusy či na kostely a synagogy na Ukrajině či o Putinově tvrzení, že zemi kvůli humanitární krizi opouštějí statisíce lidí. „V současnosti neexistují absolutně žádné důkazy o humanitární krizi ani o záplavě uprchlíků mířících za azylem z Ukrajiny do Ruska,“ uvádí americké ministerstvo.

Podobná aktivita a nařčení lídra některé z velmocí z nepravdivých tvrzení je pro americký úřad zcela nezvyklé, uvedla agentura Reuters. Ruská diplomacie označila dílo amerických kolegů za „primitivní pokřivování reality“ a „druhořadou propagandu“. Washington podle ní „není s to se smířit s tím, že nemůže vždy a všude diktovat svou vůli a vystupovat v donedávna běžné roli neomylného soudce s právem posledního slova“.

ČT24.cz o ukrajinsko-ruské krizi:

Washington se sankcemi i diplomatickou aktivitou snaží Moskvu přimět, aby stáhla své vojáky z poloostrova Krym, který od minulého týdne fakticky okupuje. Rusko však dosud na žádná jednání nechtělo přistoupit.

Na text odkázala na Twitteru bezpečnostní poradkyně prezidenta Baracka Obamy Susan Riceová. „Dost bylo ruských výmyslů. Důležité je soustředit se na fakta,“ uvedla Riceová.

Americký materiál „šokuje nejen primitivním překrucováním skutečnosti, ale hlavně cynismem a neskrývanými dvojími měřítky. Opět máme co do činění s nepřijatelnou arogancí a nároky na pravdu v poslední instanci,“ prohlásil mluvčí ruské diplomacie Alexandr Lukaševič. Podle něj USA - po bombardování Jugoslávie, vpádu do Iráku pod zfalšovanou záminkou, vietnamské válce s dvěma miliony mrtvých civilistů a dalších intervencích - „nemají a nemohou mít morální právo poučovat o dodržování mezinárodních norem a respektování suverenity druhých států“.

Video Události: Válka slov zuří naplno
video

Události: Válka slov zuří naplno

Události: Válka slov zuří naplno

UD 6.3.

Události k vývoji na Ukrajině

Horizont ČT24: Krym se separoval, EU vykročila proti Rusku

Politolog Hnízdo: USA přebírají iniciativu