Trestní soud v Haagu: Katanga vinen z masakru v Kongu

Haag - Mezinárodní trestní soud (ICC) usvědčil bývalého velitele povstalců v Kongu Germaina Katangu z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Označil ho za spoluviníka drancování a masakru, při němž v roce 2003 zemřelo zhruba 200 vesničanů. Tribunál připomněl, že kdyby Katanga nedodal útočníkům zbraně, nebyl by úder tak krvavý. Přímé viny na útoku ho ale zprostil. Výši trestu teprve oznámí.

Soudce Bruno Cotte oznámil, že Katanga nebyl shledán vinným v bodě obžaloby týkajícím se zneužívání dětí jako dětských vojáků a ze znásilňování žen jako bojové taktiky.

Soud se zabýval případem masakru ve vesnici Bogoro, při němž v únoru 2003 zahynulo 200 civilistů. Incident byl součástí bojů o moc nad doly v regionu Ituri, jež stály život desetitisíce lidí. Podle OSN zároveň bylo v tomto konfliktu v letech 1998 až 2003 zverbováno více než 30 tisíc dětských vojáků.

Obžaloba v době zahájení procesu v listopadu 2009 evidovala 340 zaznamenaných obětí, včetně deseti bývalých dětských vojáků. Ti požádali o odškodnění za traumata způsobená nasazením v tomto konfliktu.

Ačkoli obžaloba chtěla, aby byl Katanga usvědčen z přímé účasti na zabíjení v Bogoru, soudci došli k závěru, že pro to nemají dostatek důkazů. V době útoku mu bylo 24 let a velel tehdy oddílům odboje z Ituri. Jeho lidé do Bogoru vtrhli brzy ráno, některé lidi zabili ve spánku, další rozsekali mačetami.

Konflikt v Ituri ukončila mírová dohoda a Katanga se pak stal členem konžské armády. Po roce byl však uvězněn za špatné chování. Ještě když si odpykával trest, vydal na něj ICC zatykač. Konžské úřady ho vydaly v roce 2007.

ICC za masakr v Bogoru stíhal také Mathieua Ngudjola Chuiha, ale v roce 2012 ho pro nedostatek důkazů propustil. Zatím jedinou osobou, kterou ICC potrestal, je vůdce konžských povstalců Thomas Lubanga. Proces s ním začal roku 2009 a za nasazování dětí do bojů v konfliktu ho soud poslal do vězení na 14 let.