Vietnamci našli v moři předmět, který může být ze zmizelého letadla

Kuala Lumpur/Hanoj - Vietnamské námořnictvo zahlédlo v moři předmět, který by mohl být součástí malajsijského letadla, jež se ztratilo z radarů v noci na sobotu. S odvoláním na vietnamský úřad pro civilní letectví to uvedla agentura Reuters. Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines letěl s 239 pasažéry na palubě z Kuala Lumpuru do Pekingu, tam však nedorazil. Podle zatím neoficiálních zpráv z Vietnamu a Číny se stroj zřítil v Jihočínském moři. Malajsijské úřady nevyloučily možnost terorismu.

Video Vietnamci našli v moři podezřelý objekt - zřejmě z pohřešovaného letadla
video

Vietnamci našli v moři podezřelý objekt - zřejmě z pohřešovaného letadla

Vietnamský úřad pro civilní letectví uvedl, že v oblasti už je na letecký průzkum příliš tma. Další letadla budou vyslána k místu, kde byl předmět spatřen, až ráno místního času, dodal.

Letadlo je nezvěstné od pátku, když po asi hodinovém letu přestala jeho posádka komunikovat se zemí. Rozběhla se masivní pátrací operace s účastní Malajsie, Vietnamu, Filipín, Indonésie, Singapuru i USA, která stále pokračuje. Po stroji pátrá 40 lodí a 34 letadel. Od nehody přitom uplynulo více než 36 hodin.

Včera Vietnamci našli v moři olejové skvrny

Boeing 777-200 startoval z Kuala Lumpuru v pátek v 17:21 SEČ a v Pekingu měl přistát ve 23:30 SEČ. Záchranné operace se soustřeďují kolem místa v Jihočínském moři, kde se posádka naposledy hlásila v sobotu v 1:30 místního času (v pátek 18:30 SEČ). Pilot neodvysílal tísňový signál, což je podle letových odborníků nezvyklé.

/*json*/{"map":{"lat":15.287696378149327,"lng":99.72011370534311,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":9.286464684304082,"lng":103.3428955078125,"type":"4","description":"Pád letadla Malaysia Airlines u vietnamského ostrova Tho Chu"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Vietnamská letadla několik hodin po hlášení o nezvěstném stroji upozornila na velké olejové skvrny na moři jižně od vietnamského ostrova Tho Chu. Podle některých expertů mohly být skvrny o velikosti 10 a 15 kilometrů prvním důkazem o havárii malajsijského letadla. Právě v těchto místech se totiž stroj ztratil z radarů letových dispečerů.

Podle malajsijských vojenských představitelů záznamy z radarů naznačují, že se letoun před svým zmizením obrátil a letěl zpátky. Z toho důvodu byla rozšířena oblast, ve které probíhá pátrání. Paul Hayes z britské konzultační společnosti pro letovou bezpečnost řekl, že letadla za letu takovým způsobem nezmizí. „Je to krajně nezvyklé,“ prohlásil. Nejproblematičtější fází letu je prý start a přistání, za letu, kdy piloti nehlásí problém, jsou problémy minimální. Letadlo bylo ve výšce necelých 11 kilometrů a letělo stálou rychlostí.

Pátrání po zmizelém malajsijském letadle v Jihočínském moři
Zdroj: ČTK/AP

Podle malajsijských médií měl stroj společnosti Malaysia Airlines (MAS) v minulosti poškozené křídlo. Ahmad Johari Yahya z MAS deníku The Star přiznal, že stroj si křídlo poškodil při kolizi s jiným letadlem v roce 2012. „Část křídla, asi metr, se roztrhla. Firma Boeing to opravila a dala nám povolení dále letadlo používat. Opravu schválily náležité úřady,“ sdělil Yahya.

Malajsijský list NewStraitsTimes uvedl, že se odborníci kloní k tomu, že příčinou neštěstí musel být výbuch na palubě. „Boeing 777 může pokračovat v letu i po zasažení bleskem i v případě těžší dekomprese, ale v případě výbuchu nemá šanci,“ sdělil listu jeden z bývalých pilotů společnosti Malaysia Airlines. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lai Seng Sin

Podle informovaného zdroje agentury Reuters se vyšetřovatelé zaměřují na možnost, že se letadlo následkem mechanické závady, popřípadě výbuchu rozpadlo ve výšce kolem 11 kilometrů. To by vysvětlovalo, že ani intenzivní pátrání zatím nic podstatného nenašlo. Kdyby letadlo spadlo a roztříštilo se až o hladinu, očekávaly by se jeho trosky na relativně malé ploše, uvedl nejmenovaný zdroj.

Úřady zatím nevyloučily ani teroristický čin

Malajsie a Čína ovšem také prověřují možnost teroristického útoku, protože nejméně dva z pasažérů použili kradené pasy. „Naše zpravodajské služby jsou v pohotovosti a informovány byly i úřady zabývající se bojem proti terorismu a dotčené země,“ uvedl malajsijský ministr dopravy Hishamuddin Hussein, který je zároveň ministrem obrany. Malajsijští vyšetřovatelé již navázali spolupráci s americkou FBI a prověřují důkladně celý seznam cestujících.

Ukradené doklady původně patřily občanům Itálie a Rakouska. Interpol oznámil, že letecká společnost při kontrole pasažérů jeho databázi ztracených cestovních dokladů nevyužila. Do databáze přitom byly oba pasy zaneseny po krádežích v Thajsku ihned - rakouský v roce 2012, italský loni.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lai Seng Sin

Podle stanice CNN si oba nositelé těchto pasů koupili letenky společně, a to od čínského přepravce China Southern Airlines. Platili v thajských bátech a shodnou cenu. Zamluveny byly na cestu z Kuala Lumpuru do Pekingu a z něj pak dále do Amsterodamu. Letenka zakoupená na italský pas pak měla pokračovat do Kodaně, ta na pas rakouský do Frankfurtu nad Mohanem. Oba tyto cestující prý zachytily bezpečnostní kamery před odletem.

Nic nevíme, stěžují si příbuzní

Aerolinky, kterým stroj patří, vydaly dnes ráno krátké tiskové prohlášení, ve kterém vyzvaly „všechny obyvatele Malajsie i lidi na celém světě, aby se za letoun MH370 modlili“. Jak nicméně dodaly, „obávají se nejhoršího“.

Mnoho příbuzných pasažérů z pohřešovaného malajsijského letadla viní úřady z liknavosti. Podle serveru Euronews rodiny nedostávají čerstvé informace. „Nemáme vůbec žádné informace, neříkají nic nového. Jsem v nejistotě a mám velký strach, nespím a čekám na jakoukoli informaci,“ řekl jeden z mužů čekajících na letišti v Kuala Lumpuru.

Příbuzní cestujících ze ztraceného letu MH370
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Li Xin

„Čekám na sebemenší informaci. Bylo by dobré, kdyby přišel někdo ze společnosti Malaysia Airlines. Nejednají s námi jako s lidmi, nechávají nás příliš dlouho čekat,“ sdělil další. Na palubě letounu byli lidé ze 14 zemí, hlavně z Číny. Podle velvyslanectví v Malajsii mezi nimi nebyli žádní Češi.