Ruská armáda blokuje severní přístupy na Krym

Kyjev/Moskva - Ruská armáda rozšiřuje blokádu obou hlavních severních přístupů na Krym. Podle ukrajinských pohraničníků obsadily Perekopskou šíji, která spojuje Krym s pevninou, ruské jednotky. Ty také začaly v obci Čonhar, kudy vede druhá hlavní komunikace na poloostrov, vytvářet minová pole a vztyčovat hraniční sloupy. Ukrajinská armáda se podle úřadujícího ministra obrany Ihora Teňucha vyslat vojenské posily na Krym nechystá, premiér Arsenij Jaceňuk chce krizi řešit diplomaticky. Šéf krymského autonomního parlamentu Vladimir Konstantinov večer prohlásil, že většina ukrajinských vojenských jednotek rozmístěných na Krymu je pod kontrolou krymských úřadů.

SOUHRN DNE

  • Na Krymu se demonstrovalo ve velkém. Tisíce proruských příznivců se sešly v Simferopolu, v Sevastopolu došlo i na střety s odpůrci ruské anexe. V Doněcku manifestovalo své sympatie Rusku 10 tisíc lidí. Kličko raději zrušil svou akci.
  • Nedávno amnestovaný Michail Chodorkovskij v Kyjevě obvinil Rusko, že za únorovým policejním násilím na Majdanu stála Moskva.
  • Kyjev už prý zastavil přísun peněz na Krym. Zablokoval taky účty všech státních úřadů na poloostrově.
  • Ruská armáda blokuje severní přístupy na Krym, začala vytvářet minová pole a vztyčovat hraniční sloupy.
  • Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dál trvá na diplomatickém řešení krize, Ukrajina ale podle něj neodevzdá Rusku „ani centimetr“ své země.

V zóně Perekopské šíje zaznamenali ukrajinští pohraničníci ženijní práce ruských vojáků. Ruská armáda tam podle leteckých snímků zřídila velký počet postů, které střeží provoz na silnici směřující z ukrajinského vnitrozemí na jih. U ukrajinské obce Čonhar severně od administrativní hranice Krymu rychle rostou minová pole.

Video Události: Ruská armáda posílila sevření Krymu
video

Události: Ruská armáda posílila sevření Krymu

Události: Ruská armáda posílila sevření Krymu

U19: 09.03.2014

Ruské síly rozšiřují blokádu Krymu (23:00)

Armádní generál Šedivý: Je evidentní, že má dojít k úplné izolaci Krymu

Černohorský: Pohyb ruských vojsk mimo Krym zatím nebyl potvrzen

Kerry varuje Rusko: Připojení Krymu uzavře prostor pro diplomacii

Nedělní Horizont k vývoji na Krymu

Podle nejnovější zpráv ruští vojáci zaminovali také přehradu u severokrymské obce Rjumšyne. Raketový pluk v Jevpatoriji na západě Krymu dostal ultimátum do 19:00 SEČ, pokud se vojáci nevzdají, „domobrana“ zahájí útok. Ultimátum ovšem vypršelo a k útoku nedošlo. „Vyvíjejí na nás psychologický nátlak. Není to první ultimátum,“ řekl telefonicky agentuře Reuters velitel posádky podplukovník Alexander Lomaka s tím, že ruské síly mu nedovolí, aby základnu opustil. „Nebojujeme s nimi, ale nehodláme vydat svoje zbraně vojákům Ruské federace,“ dodal.

Ukrajinský zpravodajský portál Ukranews dopoledne uvedl, že se v Čonharu pohybují neoznačení ozbrojenci, kteří v okolí vykopávají jámy pro umístění hraničních sloupů. Skupiny mužů v plné polní rovněž pronikly na Arbatskou kosu, úzký pás země vybíhající z východu Krymského poloostrova na sever k ukrajinské pevnině.

/*json*/{"map":{"lat":45.63109502348806,"lng":34.39432600168995,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":46.026528350100904,"lng":34.553375244140625,"type":"24","description":"Obec Čonhar, kam údajně pronikla ruská vojska"},"1":{"lat":45.50791085067215,"lng":32.70698547363281,"type":"24","description":"V obci Čornomorske ruské jednotky obsadili další pohraniční post"},"2":{"lat":45.009476869672895,"lng":35.859375,"type":"24","description":"Obsazení mysu Čauda ruskou armádou"},"3":{"lat":46.139879663424075,"lng":33.638763427734375,"type":"24","description":"Perkopská šíje spojující Krym se zbytkem Ukrajiny"},"4":{"lat":46.01317758972909,"lng":34.402313232421875,"type":"24","description":"Zaminovaná přehrada u obce Rjumšyne"},"5":{"lat":45.19316744156968,"lng":33.36170196533203,"type":"24","description":"Jevpatorija, kde sídlí raketový pluk"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Několik desítek ruských vojáků dnes ráno obsadilo post ukrajinských pohraničníků v obci Čornomorske na západním okraji Krymu. Oznámil to v ukrajinské televizi šéf ukrajinské pohraniční služby Oleh Sloboďan. Ruští vojáci podle něj rovněž na západě poloostrova vyřadili z provozu několik technických zařízení, jimiž pohraničníci monitorují pohyb v ukrajinských pobřežních vodách.

Šedivý: Je zcela evidentní, že má dojít k úplné izolaci Krymu

Jiří ŠedivýPodle bývalého náčelníka Generálního štábu AČR Jiřího Šedivého je cílem těchto manévrů zcela izolovat krymský poloostrov od zbytku Ukrajiny. „Pokud je to pravda, znamená to, že krymská administrativa buduje hranice jako trvalé řešení. Právě pro takové účely se minová pole pokládají. Hranice se tím zpevní a je velmi obtížné ji překonat,“ uvedl pro ČT24 armádní generál. „Aby se mohlo kontrolovat, kdo vstupuje a vystupuje z Krymu, musí se zajistit veškeré přístupy, musí dojít k izolaci dané oblasti,“ dodal.


Na Krymu jezdí kamiony z Moskvy a Čečenska

Do Simferopolu, správního střediska Krymu, dorazila v noci na dnešek další kolona ruské vojenské techniky, napsala Ukrajinska pravda. Asi 90 nákladních automobilů plných vojáků přijelo do Simferopolu z armádní střelnice na východokrymském mysu Čauda, kterou Rusové kontrolují.

V koloně aut jsou cisterny s palivem, sanitky a tahače s polní kuchyní. Nákladní auta jsou neoznačená, doprovodné vozy jsou ale podle ukrajinských médií označeny číslem 99, což je kód pro ruské hlavní město Moskvu.

Čaudský mys podle ukrajinského ministerstva obrany obsadila ruská armáda výsadkem z přístavu Tamaň v ruském Krasnodarském kraji sousedícím s Krymem. Vozy ruských parašutistů jsou označeny kódem 95 příslušným pro Čečensko.

Proruské síly prý kontrolují většinu ukrajinských oddílů na Krymu

„Ukrajinské vojenské jednotky většinou přešly pod (naši) kontrolu nebo jsou zablokovány a jejich zbraně jsou pod společnou kontrolou,“ prohlásil večer šéf krymského autonomního parlamentu Vladimir Konstantinov. Velitelé těchto jednotek podle něj potvrdili, že nebudou podnikat žádné „agresivní akce“.

Konstantinov zároveň upozornil, že o statusu těchto jednotek bude rozhodnuto po referendu o připojení Krymu k Rusku, které je plánováno na 16. března. „Pokud budou chtít zůstat a sloužit lidu na Krymu, pak nám to musejí oznámit. Těm, kteří zůstat nechtějí, zajistíme volný odchod z krymského území. Budou moci poloostrov opustit,“ sdělil.

Konstantinov také tvrdil, že Krym je připraven na případné „ozbrojené provokace“ ze strany Ukrajiny a na jejich odražení.

USA varovaly Rusko před anexí Krymu

Americký ministr zahraničí John Kerry včera v telefonickém rozhovoru varoval šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, že jakékoliv kroky vedoucí k připojení ukrajinského poloostrova k Rusku uzavřou veškerý prostor pro diplomacii.

John Kerry a Sergej Lavrov„Dal jasně najevo, že pokračující vojenskou eskalací a provokacemi na Krymu nebo jinde na Ukrajině, včetně kroků vedoucích k připojení Krymu k Rusku, by se uzavřel všechen dostupný prostor pro diplomacii,“ sdělil Reuters nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí. Kerry podle něj také naléhal na Rusko, aby projevilo „maximální zdrženlivost“.


Jaceňuk chce krizi řešit diplomaticky

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dál trvá na diplomatickém řešení krize, Ukrajina ale podle něj neodevzdá Rusku „ani centimetr“ své země. „Nezávislá Ukrajina čelí zatím největší hrozbě,“ prohlásil předseda nové ukrajinské vlády.

Jaceňuk rovněž poznamenal, že je přesvědčen, že Británie a USA, garanti ukrajinské nezávislosti podle smlouvy z roku 1994, udělají maximum pro zachování ukrajinské územní celistvosti. Ve středu se má Jaceňuk ve Washingtonu setkat s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk při rozhovoru s novináři
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Efrem Lukatsky

Agentura Interfax-Ukrajina dnes oznámila, že ukrajinská armáda organizuje přesuny svých jednotek v rámci přípravy na „velké vojenské cvičení“. Informaci potvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany. Vojenské přesuny se podle ministerstva týkají několika oblastí a jsou přípravou na „rozsáhlé manévry“. Kolony vojenských vozidel na silnicích hlásí ukrajinská média například ze Žytomyru nebo Lvova na západě země.

Podle úřadujícího ministra obrany Ihora Teňucha ale nejde o nic mimořádného. „Nedochází k žádným přesunům, žádné posílení jednotek dislokovaných na Krymu se nechystá. Armáda se řídí obvyklým režimem,“ uvedl ministr. Pokud se kolony vojenských vozidel na ukrajinských silnicích objevují, pak prý jde o přesuny do vyhrazených vojenských prostorů k výcviku a cvičným střelbám.

Ukrajina doufá v podpis asociační dohody s EU v polovině března

Úřadující ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja v rozhovoru pro televizní stanici 1+1 vyjádřil naději, že politická část asociační dohody s Evropskou unií bude podepsána 17. nebo 21. března. To by mohlo spadat pod setkání ministrů zahraničí EU naplánovaného právě na 17. března, 21. března je pak druhým dnem summitu hlav států a vlád EU. Na přípravě podpisu dohody se domluvil úřadující ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk s unijními špičkami na mimořádném summitu v Bruselu. Právě vycouvání bývalého prezidenta Viktora Janukovyče z této dohody rozpoutalo koncem listopadu protesty na Ukrajině, které nakonec v únoru vyústily v pád Janukovyče a jeho vlády.