Severokorejci ve volbách hlasovali o předurčených kandidátech

Pchjongjang - Severokorejci poprvé za vlády Kim Čong-una volili poslance příštího parlamentu KLDR. Nevybírali však ze seznamu uchazečů, neboť to už za ně udělala vládnoucí elita. V každém okrsku tak připadal v úvahu jediný kandidát a lidé měli pouze zaškrtnout, zda s ním souhlasí, nebo ne. Podle očekávání vyjádřila naprostá většina lidí souhlas.

Volbám v KLDR se přezdívá „politické divadlo“. Nikdo z voličů se totiž zřejmě netroufl vyjádřit nesouhlas s předloženým kandidátem. Nikdo také nepřemýšlí, zda se voleb účastnit, nebo zůstat doma. Účast se totiž očekává od všech oprávněných voličů. Pokud se někdo chce hlasování vyhnout, znamená to pro něj zpravidla tvrdé postihy.

Volební den tak místy připomínal spíše národní slavnosti. Ženy se oblékly do tradičních oděvů, v ulicích vlály státní vlajky, páry tančily před volebními místnostmi i v parcích. Letošní volby navíc představují první všelidové hlasování za vlády Kim Čong-una. Už odpoledne agentura AFP hlásila 91procentní účast. Volební výsledky jsou v KLDR ohlašovány den po hlasování.

Kandidáti slibují problémy občanů "tlumočit skvělému vůdci"

Ačkoliv výsledek lidových voleb je předem daný, někteří kandidáti bojují o přízeň voličů až do poslední chvíle. „Pokud budu zvolená, pokud se mi podaří lidi přesvědčit, aby mi dali svůj hlas, slibuji, že udělám vše pro to, abych jejich problémy tlumočila našemu skvělému vůdci,“ říká kandidátka 17. volebního obvodu Jo Gilnyová.

„Právě jsem odevzdal svůj hlas. S kandidátem jsem souhlasil, a vyjádřil jsem tak podporu naší neporazitelné socialistické společnosti i našemu skvělému vůdci,“ říká s hrdostí obyvatel Pchjongjangu Ri Song Gun. Opačná vyjádření Severokorejců zřejmě ani neexistují, alespoň ne v přítomnosti kamery.

V KLDR se vzpomíná na Kim Čong-ilaVolby se v Severní Koreji konají jednou za pět let. Při těch posledních v roce 2009 byla volební účast 99,98 procenta a schváleno bylo 100 procent kandidátů do 687členného Nejvyššího lidového shromáždění. Parlament se navíc schází většinou jenom jednou za rok, ten nový má jednat příští měsíc. Naskýtá se tak otázka, proč se konáním voleb Pchjongjang vůbec obtěžuje.

Pro komunistický režim však volby představují jednak argument podporující údajnou existenci demokracie v zemi a stejně tak mocný nástroj ke kontrole obyvatel. Zahraniční pozorovatele z nich nicméně mohou vyčíst, které osobnosti jsou v oblibě vůdce Kim Čong-una, a budou tak pravděpodobně v příštích letech vládnout.


Video Severokorejci volili poslance formou referenda
video

Severokorejci volili poslance formou referenda