Janukovyč žije a na zítra chystá další tiskovku

Moskva - Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, o jehož zdravotním stavu spekulovala ruská média, má v úterý opět předstoupit před novináře v jihoruském Rostově na Donu s prohlášením. Oznámila to dnes agentura ITAR-TASS s odvoláním na Janukovyčovo okolí. V posledních dnech se šířily fámy o zdravotní indispozici ukrajinského politika.

V ruských médiích se v pátek objevily zprávy, že Janukovyč prý leží na moskevské klinice s podezřením na infarkt. O několik dní dříve ruský bulvár exprezidenta dokonce „pohřbil“. Zprávy o údajné Janukovyčově smrti dementoval sám ruský prezident Vladimir Putin i poslanci ruské Dumy.

Po únorovém krveprolití v kyjevských ulicích Viktor Janukovyč uprchl na poloostrov Krym a odtud do ruského Rostova na Donu. Na veřejnosti byl Janukovyč naposled spatřen poslední únorový den právě při tiskové konferenci v Rostově. Údajná smrt či vážná nemoc exprezidenta bývá žhavým tématem na ukrajinských i ruských komunikačních sítích.

Jsem stále prezident, tvrdí Janukovyč

Viktor Janukovyč, kterého ukrajinští poslanci v únoru zbavili prezidentské funkce, se i nadále považuje za legitimní hlavu Ukrajiny. „Jsem odhodlán i nadále bojovat za budoucnost Ukrajiny, proti těm, kteří používají strach a teror a snaží se zmocnit Ukrajiny,“ prohlásil naposledy v Rostovu na Donu Janukovyč a omluvil se Ukrajincům, že nedokázal udržet pořádek v zemi.

Na tiskové konferenci svržený ukrajinský prezident rovněž přislíbil, že o vojenskou pomoc z Ruska nepožádá. O tři dny později ovšem podle ruského velvyslance při OSN Vitalije Čurkina Janukovyč dopisem ruského prezidenta Vladimira Putina o použití vojenské síly proti Ukrajině požádal.