Chodorkovskij mluví o druhé Jaltě, John McCain o obnovení raketové obrany

Soči/Moskva - NATO bude monitorovat situaci na Ukrajině ze vzduchu. Do polského a rumunského vzdušného prostoru u Ukrajiny posílá průzkumná letadla s radarovým systémem AWACS. Podle senátora Johna McCaina by USA měly na ruskou invazi na Krym odpovědět realizací zrušeného plánu obranného raketového systému v Česku a v Polsku. Nedávno propuštěný Michail Chodorkovskij v Kyjevě vyzval Ukrajince, aby zemi bránili se zbraní v ruce. K přehodnocení struktury Evropy podle něj dochází poprvé od Jaltské konference v roce 1945. A šéf Kremlu jednal v Soči s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem o urovnání ukrajinské krize i návrzích, které chce Moskva předložit Washingtonu.

UKRAJINSKÁ KRIZE: SOUHRN DNE

  • Ruská jednotka obsadila v Bachčisaraji ukrajinský prapor, ruské síly ovládly i raketovou základnu v Sevastopolu a vojenskou nemocnici v Simferopolu.
  • Organizace OBSE odmítla pozvánku Krymu na referendum s tím, že autonomní ukrajinská oblast nemá k takovému kroku oprávnění.
  • Severoatlantická aliance vysílá do polského a rumunského vzdušného prostoru u Ukrajiny průzkumná letadla s výstražným radarovým systémem AWACS.
  • Podle senátora Johna McCaina by Amerika měla na ruskou invazi na Krym odpovědět realizací zrušeného plánu obranného raketového systému v Česku a v Polsku.
  • Ruský prezident Vladimir Putin jednal v Soči s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem o urovnání ukrajinské krize a o návrzích, které prý chce Moskva předložit USA.
  • Na východě Ukrajiny to opět vře. V Luhansku se třikrát měnila vlajka Ruska a Ukrajiny. V Charkově házeli ruští radikálové vejce na Klička.
  • Chodorkovskij vyzval Ukrajince, aby se bránili se zbraní v ruce.
  • Prozatímní vláda v Kyjevě zvažuje, že na ruskou invazi na Krym podá stížnost u mezinárodních soudů.
  • Asociační dohodu s Evropskou unií by pak mohla podepsat už příští týden.

Události na Ukrajině mají podle Chodorkovského celosvětový dosah a mohou vést ke změně základů evropské politiky. „Ne všichni to zatím pochopili, ale po Jaltské konferenci poprvé přehodnocujeme strukturu Evropy,“ prohlásil v Kyjevě Chodorkovskij s odkazem na spojeneckou konferenci z roku 1945. Ta rozhodla o uspořádání kontinentu po druhé světové válce.

Chodorkovskij o Krymu

„Jsem rozhodným stoupencem budování Ruska jako právního, demokratického a národního státu s občanskou společností a stejné snahy podporuji i na Ukrajině. Pokud své krajany vyzývám, aby bránili ruskou zemi na severním Kavkazu, a to se zbraní v rukou, pak stejnou výzvu jsem povinen adresovat i ukrajinskému lidu. Ruská vláda (expanzí na Krym) rázně opustila rámec mezinárodního práva.“


„Restartujte systém protiraketové obrany v České republice a Polsku, který Obama zrušil, abyste zklidnili Putina,“ apeloval arizonský senátor v pořadu americké zpravodajské televize Fox News. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ovšem situace na Krymu představuje „úplně jinou rovinu hrozby“, než na kterou se měl zaměřovat dříve plánovaný radar v Česku. „Takový systém nic na současné situaci nezmění. Naše bezpečnost dnes navíc ohrožena není,“ konstatoval šéf české diplomacie.

Zpravodaj ČT Martin Řezníček k protiraketové obraně:

„Původně byl tento záměr prezentován jako aktivita, která není namířená proti Rusku. Oficiálně byl namířený proti Íránu a Severní Koreji. (…) Stále platí několik let staré stanovisko americké administrativy, že USA ustupuje od původní podoby raketového deštníku, že má novou a méně nákladnou verzi, která bude flexibilnější do budoucna.“


Reagovat se rozhodlo NATO. Letecké mise se uskuteční podle činitele Aliance pouze nad územím zemí, jež do NATO patří. Jde prý o „podloženou a zodpovědnou akci“, která navazuje na rozhodnutí velvyslanců zemí Aliance z minulého týdne o zostření dohledu nad členskými zeměmi sousedícími s Ukrajinou. Letadla AWACS umožňují sledovat cíle ve vzduchu a navádět na ně prostředky protivzdušné obrany, řídit letecké souboje i odposlouchávat nepřátelské spoje. Jedná se o upravené boeingy vybavené radary a rádiovými stanicemi s anténou v podobě známého talíře na trupu.

Video Události: Rusové na Krymu před referendem posilují
video

Události: Rusové na Krymu před referendem posilují

Kerry let do Ruska odložil

Při jednání v Soči, do něhož se podle ruské agentury zapojili i členové ruské Bezpečnostní rady, dojednalo ruské vedení „vstřícné návrhy“, které budou předloženy Washingtonu. O jejich obsahu se ruská agentura nezmiňuje. Jsou prý zaměřeny na to, aby se situace na Ukrajině „dostala do rámce mezinárodního práva s přihlédnutím k zájmům všech Ukrajinců bez výjimky“.

„Návrhy budou okamžitě předány našim partnerům, aby dialog mohl pokračovat,“ konstatoval Lavrov. Ministerstvo zahraničí podle něj se západními partnery jednalo celý minulý týden v naději, že se podaří společně nalézt cestu k urovnání ukrajinské krize. „Navrhli jsme Američanům, aby Kerry přiletěl dnes, předběžně souhlasili. V sobotu ale (Kerry) telefonoval s žádostí o odklad,“ prohlásil ruský ministr.

Spojené státy podle mluvčí ministerstva zahraničí Jennifer Psakiové trvají na odchodu ruských vojsk z Krymu a zastavení anexe. Washington chce konkrétní důkazy, že se Rusko skutečně zabývá návrhy na usnadnění dialogu mezi Kyjevem a Moskvou a na vytvoření kontaktní skupiny. „Očekáváme ruskou odpověď na konkrétní otázky, které padly v sobotním rozhovoru ministrů Kerryho a Lavrova,“ řekla Psakiová. „Další jednání má smysl, až bude zřejmé, že Rusko se našimi návrhy hodlá zabývat,“ dodala. Spojenec Moskvy, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, vyzval v telefonátu Putina ke zdrženlivosti a zachování ukrajinské svrchovanosti.

Čína se v ukrajinské krizi drží zpátky

Si Ťin-pchingO ukrajinské krizi dnes se svým americkým protějškem Barackem Obamou telefonicky hovořil čínský prezident Si Ťin-pching. Zdůraznil, že „k vyřešení krize musí být použity politické a diplomatické prostředky.“ Čína si podle něj zachovává „otevřený postoj“ k návrhům, které by mohly zlepšit situaci, a je ochotna zůstat v kontaktu se všemi stranami.

Čína zatím nedala veřejně najevo zájem podílet se na finanční pomoci Ukrajině nebo se angažovat diplomaticky. Minulý týden Čína uvedla, že sankce nejsou nejlepší cestou, jak krizi vyřešit. Současně dala najevo, že chce s Ukrajinou pokračovat v „přátelské spolupráci“ a že respektuje územní integritu Ukrajiny.


Nepouští nás do země, stěžují si Rusové na Kyjev

Ruské ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení vyčetlo Kyjevu, že brání cestám Rusů na Ukrajinu. Kyjev naopak tvrdí, že „ruští turisté“ pořádají na východě Ukrajiny demonstrace se separatistickými požadavky.

„Ukrajinské úřady při porušení všech stávajících smluv nevpouštějí na území Ukrajiny ruské občany. Fakticky vybudovali zátaras proti pohraniční spolupráci,“ praví se v prohlášení. „Udivuje stydlivé mlčení našich západních partnerů, organizací na ochranu lidských práv a zahraničních médií. Vzniká otázka, kde je ta slavná objektivnost a oddanost demokracii?“

Následky střetu dvou ukrajinských táborů v Charkově
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Olga Ivashchenko

Věci podle Moskvy „dospěly tak daleko, že 8. března v Charkově skupina zamaskovaných ozbrojenců začala střílet po pokojných demonstrantech a v důsledku toho došlo ke zraněním“. Ukrajinská policie prý také zatkla sedm ruských novinářů pod záminkou, že je zajímají jen „jednostranná provokativní témata“. „Jedním slovem, to je 'svoboda médií' v akci,“ uzavřelo ruské prohlášení.

Sedm zatčených Rusů, údajně novinářů, nebylo podle agentury Interfax schopno se prokázat, že by pracovali ve službách jakéhokoliv ukrajinského či ruského média. Podle charkovských médií se pětice proruských demonstrantů skutečně stala terčem útoku zamaskovaných lidí s obušky a musela pak vyhledat lékařské ošetření, k žádnému vážnému zranění však nedošlo a všichni byli po poskytnutí první pomoci propuštěni. Policie na místě incidentu našla nábojnice z plynové pistole.

Vitalij Kličko v Doněcku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sergei Chuzavkov

Na východě Ukrajiny to vře, Klička zasáhla vejce

Na budově gubernátora ve východoukrajinském Luhansku se dnes třikrát měnila ruská a ukrajinská vlajka. Gubernátorské sídlo v Luhansku v neděli okupovali proruští ozbrojenci, kteří na budově vztyčili ruskou vlajku. Přes noc ale prapor ze střechy zmizel a nahradila ho modrožlutá vlajka ukrajinská. Ráno nad budovou vlála znovu modrobílorudá vlajka ruská, nyní jsou podle agentury Unian na střeše obě.

V Charkově se uprostřed hlučné výměny názorů proruských a prozápadních aktivistů ocitl vůdce hnutí UDAR Vitalij Kličko. Cestou na mítink věnovaný evropské integraci ho zastavili proruští radikálové a s výkřiky „Hanba!“ a „Rusko nás spasí“ na něj házeli vejce. K větším projevům násilí podle charkovských médií nedošlo.

Bývalého proruského gubernátora východoukrajinské Charkovské oblasti zadržela ukrajinská tajná policie SBU v Kyjevě a umístila ho do vyšetřovací vazby. Michail Dobkin, promoskevský radikál sesazený novým ukrajinským vedením, je obviněn z podněcování k separatismu a z ohrožování ústavního pořádku. Podle jeho obhájkyně Julije Petněvové byl bývalý gubernátor podroben důkladnému výslechu a o jeho dalším osudu má rozhodnout obvodní soud v Kyjevě.