Sbohem, Bezáku, říká nový film

Bratislava – Velmi oblíbený mezi obyčejnými věřícími a velmi neoblíbený mezi špičkami církve. Tak popisuje nový film režisérky Oľgy Záblacké bývalého slovenského arcibiskupa Róberta Bezáka. Film, který vznikal od května do prosince loňského roku, vypráví o smutném loučení Bezáka s věřícími, Slovenskem a rodinou a snaží se popsat, co za Bezákovým odvoláním stálo.

Nebál se chodit v džínách ani mluvit otevřeně. Víc o soukromí populárního slovenského duchovního Róberta Bezáka má prozradit první dokument našich východních sousedů s názvem Arcibiskupe Bezáku, sbohem. „Je zcela evidentní, že režisérka s Bezákem soucítí, je to pohled z Bezákovy strany,“ popsal zpravodaj ČT na Slovensku David Miřejovský. Ve filmu vystupují i známé osobnosti, které vyjadřují Bezákovi podporu.  

Papež Benedikt XVI. odvolal Bezáka z úřadu trnavského arcibiskupa 2. července 2012 po sporech s církevní vrchností. Sám Bezák tvrdí, že přesné důvody svého nuceného odchodu nezná. Po odvolání Bezák působil rok jako pomocný duchovní na malé farnosti na středním Slovensku. Následně už nebylo místo ani na tomto postu a Bezák začal řešit existenční starosti. Nakonec odešel do kláštera do severní Itálie. Od té doby slovenští věřící netuší, co se s ním děje a jak se kauza vyvíjí. „Zatím to nevypadá, že by se na Slovensko mohl vrátit a vyvíjet duchovní činnost,“ dodal Miřejovský. 

Římskokatolická církev na Slovensku o případu Bezák nekomunikuje. Proč byl arcibiskup odvolaný, tak dodnes nevědí věřící ani sám Robert Bezák. Zpět na Slovensko ho může vrátit jen Vatikán. I ten ale v jeho kauze stále mlčí.

Video Nebál se chodit v džínách a mluvit otevřeně
video

Nebál se chodit v džínách a mluvit otevřeně

Nebál se chodit v džínách a mluvit otevřeně

110314

Sbohem, Bezáku

Odvolaný arcibiskup vylíčil své zklamání v knize

Bezák v listopadu vydal knihu Róbert Bezák: Vyznanie. V knize se vyznává z pocitu beznaděje, který ho přepadl, když se v roce 2009 stal arcibiskupem. Nestačil se prý divit: v bankách měla církev tajná konta a podezřele levně prodávala pozemky i domy vlastním příbuzným a známým. Skryté účty neměly sloužit osobní potřebě jednotlivců, ale byly určené na mocenské hry. 

Bezák podle svých slov uznává, že tu a tam jde nějaké to euro bokem, ale v tomto případě prý už nešlo o pár eur, ale o miliony. „Když jsem se zeptal, zda arcibiskup Sokol může stavět obrovský penzion v rodných Jacovcích, aniž by vysvětlil původ peněz, nuncius řekl, že může, když na to má. Pochopil jsem, že jsem bezmocný a nemá smysl bojovat, protože odpovědným lidem na tom nezáleží,“ napsal v knize odvolaný arcibiskup.

Dokument bude k vidění i v České republice. Kina ho začnou promítat v půlce dubna.


Za Bezáka se několikrát demonstrovalo

Sesazení oblíbeného arcibiskupa, který je na Slovensku považován za výjimku mezi konzervativními duchovními, přijali slovenští věřící s nevolí. V minulosti na protest proti rozhodnutí Vatikánu zorganizovali několik demonstrací. Vlna kritiky se zvedla i v Rakousku, kde se platforma Wir sind Kirche (My jsme církev) snaží mezinárodní peticí dosáhnout očištění někdejšího arcibiskupa.