Británie nepodpoří evropskou politiku bojkotu Izraele za osady

Jeruzalém – Proti politice bojkotu Izraele, kterou chce Evropská unie potrestat židovský stát za budování osad na západním břehu Jordánu, se dnes v Knesetu vyslovil britský premiér David Cameron. V projevu před poslanci ale zároveň vyzval Izrael, aby budování v osadách zastavil. Zdůraznil také, že bojuje proti antisemitismu v Británii a že hodlá nadále chránit práva Židů ve své zemi, jako je například rituální porážka zvířat.

Cameron je na první cestě do Izraele od svého nástupu do funkce předsedy vlády v roce 2010. Očekává se, že se bude věnovat zejména tématu izraelsko-palestinských mírových rozhovorů a Íránu. Ve čtvrtek pak navštíví západní břeh Jordánu a sejde se v Betlémě s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem.

Camerona dopoledne přijal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Odpoledne pak oba předstoupili před poslance v Knesetu, přičemž při Netanjahuově vystoupení ze sálu odešli poslanci za ultraortodoxní strany. Vyjádřili tím svůj protest proti schválení zákona, který zahrnuje do povinné vojenské služby také příslušníky této komunity.

Netanjahu v parlamentu prohlásil, že důvodem stagnace mírových rozhovorů je fakt, že Palestinci odmítají uznat Izrael jako židovský stát. Je tady „dost místa pro všechny, ale dohoda musí být založena na historických faktech a Palestinci to musejí uznat,“ řekl.

Palestinci uznávají Izraeli právo na existenci, avšak odmítají Netanjahuovu klauzuli o židovském charakteru Izraele. Připravili by se tím o právo návratu těch Palestinců, kteří po vzniku Izraele odešli nebo uprchli ze svých domovů. Rozšiřování izraelských osad Palestinci považují za popření smysluplnosti svého budoucího státu. V osadách, které jsou na území západního břehu Jordánu, kde má Palestina vzniknout, žije na 300 000 Izraelců.